Disney do të ndalojë së prodhuari filma në Rusi

schedule06:36 - 1 Mars, 2022

schedule 06:36 - 1 Mars, 2022

Disney, studioja më e madhe dhe më me ndikim e filmit në Hollywood, po ndalon shfaqjen e filmave të saj teatrale në Rusi pas pushtimit të Ukrainës nga vendi.

“Duke pasur parasysh pushtimin e paprovokuar të Ukrainës dhe krizën tragjike humanitare, ne po ndalojmë shfaqjen e filmave teatrale në Rusi, duke përfshirë filmin e ardhshëm “Turning Red” nga Pixar,” tha një zëdhënës i Disney në një deklaratë të hënën. “Ne do të marrim vendime të ardhshme të biznesit bazuar në situatën në zhvillim”.

Disney kishte shumë filma të vendosur për t’u shfaqur në Rusi në muajt e ardhshëm. Kjo përfshin “Doctor Strange in the Multiverse of Madness” të Marvel më 5 maj dhe “Lightyear” të Pixar më 16 qershor raporton gazetari Frank Pallotta i “CNN”.

Megjithëse Rusia nuk është një treg i madh filmash si Kina dhe Shtetet e Bashkuara, masa për të tërhequr filmat nga vendi, të paktën për momentin, është e dukshme dhe mund të nxisë studiot e tjera të filmit të ndjekin shembullin.  / abcnews.al