Disa parashikime shumë interesante, për përditësimet që do të vijnë në iPhone 14

schedule14:14 - 22 Shtator, 2021

schedule 14:14 - 22 Shtator, 2021

IPhone 13 sapo u njoftua javën e kaluar, por kjo nuk po e ndalon analistin e Apple, Ming-Chi Kuo, të nxjerrë disa parashikime shumë interesante për përditësimet e ardhshme që do të vijnë në iPhone 14 dhe më gjerë.

Sipas një sërë parashikimesh të kohëve të fundit të lëshuara nga Kuo (nëpërmjet MacRumors), jo vetëm që iPhone 14 do të shfaqë një kamerë të re të përparme me vrima në vend të nivelit më të vogël që Apple i shtoi iPhone 13, Apple gjithashtu do të përmirësojë iPhone 14 me një sensor të kamerës kryesore me rezolucion shumë më të lartë 48 MP në pjesën e pasme.

Ndikimi i madh i kalimit te një aparati fotografik selfie është se Kuo thotë se ka të ngjarë që Apple do të lëvizë sensorët me Face ID të iPhone 14 nën ekranin e tij në mënyrë që ata të jenë të fshehur nga shikimi. Ndërsa Kuo nuk përmendi ndonjë ndryshim tjetër të madh të dizajnit, me iPhone 13 që kryesisht shihet si një model “S” dhe praktikisht i njëjti model i përgjithshëm si modeli i vitit të kaluar, ka shumë kuptim të presësh një rifreskim të rëndësishëm të dizajnit për iPhone 14 vitin e ardhshëm.

Kuo gjithashtu thotë se është e mundur që ne mund të shohim kthimin e Touch ID në linjën e iPhone diku në vitin 2023, me përjashtim të faktit që në vend që të mbështeteni në një buton të dedikuar të shtëpisë ose një kombinues të butonit të sensorit/bllokimit të gjurmëve të gishtërinjve siç merrni në iPadët e rinj, Apple do të përdorë nën-teknologjia e ekranit për të fshehur sensorin nën ekranin e telefonit, i ngjashëm me atë që është i disponueshëm në telefonat Android si Galaxy S21 i Samsung.

Parashikimi i Kuos nuk ndalet me kaq; ai gjithashtu pretendon se Apple është ende në rrugën e duhur për të lëshuar një iPhone SE të gjeneratës së tretë me lidhje 5G në gjysmën e parë të 2022, ka të ngjarë diku në mars ose prill nëse modeli për lancimet e mëparshme të iPhone SE është i vërtetë.

Sidoqoftë, parashikimi më joshës i iPhone ende mbetet disa vjet larg, pasi Kuo kohët e fundit shtyu prapa afatin kohor kur ai pret që Apple të lancojë një iPhone të palosshëm në 2024. Por duke pasur parasysh sesi Samsung kohët e fundit theu rekordet e shitjeve të paraporositura për telefonat e tij të palosshëm me Galaxy Z Fold 3 dhe Galaxy Z Flip 3 (për të mos përmendur thashethemet për një Pixel të palosshëm që vijnë këtë vjeshtë), nuk do të isha i befasuar kur do të shihja Apple që u përpoq të shtyjë lancimin e telefonit të saj të parë të palosshëm deri në 2023./abcnews.al