“Diana nuk ishte e tillë”, kujdestari personal i Princeshës revoltohet me “The Crown”

schedule20:45 - 23 Nëntor, 2022

schedule 20:45 - 23 Nëntor, 2022

Sezoni i ri i “The Croën” shkaktoi reagimin e publikut lidhur me 10 episodet e reja të shumëpritura të publikuara në platformën Netflix. Përvecc publikut, edhe ish-kujdestari i Princeshës Diana, Paul Burrell, i cili ishte i zhgënjyer me mënyrën sesi shfaqja u përpoq të portretizonte figurën e Dianës. Sipas tij, pothuajse të gjitha episodet përmbanin pasaktësi, duke nënvizuar se princesha nuk kishte asnjë lidhje me personazhin që prezantoi seriali.

Në veçanti, Burrell u shfaq në emisionin GBNeës ku deklaroi se duke qenë në shërbim të Mbretëreshës Elizabeth për 11 vjet dhe pranë Dianës për 10 vjet, e kishte të vështirë të gjente diçka të vërtetë në serial. “Kjo ndryshon perceptimin e botës për familjen mbretërore dhe për princeshën në veçanti” , tha ai në mënyrë karakteristike për sezonin e ri.

Më në detaje, Burrell iu referua skenës ku Princesha Diana votoi në sondazhin telefonik për rrëzimin e monarkisë. “Kjo nuk ndodhi. Pse një grua që donte të ishte anëtare e familjes mbretërore dhe ishte krenare që djemtë e saj ishin gjithashtu mbretër dhe që Uilliami do të bëhej mbret, donte që ai institucion të shfuqizohej?  Nuk ka kuptim. Kjo nuk është” Nuk ka kuptim, ishte e vërtetë . Kjo nuk ishte ajo që Diana ishte në të vërtetë,” vuri në dukje Burrel.

Në të njëjtën kohë, ai u ndje i çuditshëm kur seriali nuk përmendte as një pjesë të vogël të punës bamirëse të princeshës, si fushata për minat tokësore, SIDA, njerëzit e pastrehë, duke preferuar ta paraqiste atë si një grua të izoluar, të vetmuar që ankohet vazhdimisht për jeta e saj. Ndërkohë që skena që tërboi Burrelin ishte kur Diana kishte qenë në spital për të mbështetur shoqen e saj dhe gjoja në vend që ta simpatizonte, ajo fliste vazhdimisht se sa i mirë ishte doktor Hasnat Khan./abcnews.al