‘Dhurata e Krishtëlindjes’ e Koresë së Veriut mund të jetë një politikë e re anti-SH.B.A

schedule11:56 - 23 Dhjetor, 2019

schedule 11:56 - 23 Dhjetor, 2019

Koreja e Veriut po planifikon të miratojë një politikë të rreptë ndaj Shteteve të Bashkuara duke cituar se Presidenti Donald Trump është i cenueshëm politikisht, tha një burim për CNN.

Kjo politikë e re është si  “dhuratë për Krishtlindje”  tha një zyrtar i lartë i Koresë së Veriut në fillim të këtij muaji dhe pritet të përfshijë braktisjen e negociatave me Uashingtonin dhe konsolidimin e statusit të Pyongyang si një shtet i armëve bërthamore.

Pyongyang gjithashtu nuk do të ndjekë rrugën për  lehtësimin e sanksioneve si një mjet për arritjen e zhvillimit ekonomik qoftë në një afat të shkurtër ose të gjatë, por përkundrazi do të rrisë përkushtimin e tij ndaj ideologjisë së vetë-mbështetjes së shtetit, i njohur si Juche.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un njoftoi në vitin 2018 se Koreja e Veriut kishte “përfunduar” përpjekjen e saj për të zhvilluar armë bërthamore dhe u zotua të përqendrojë plotësisht përpjekjet e vendit në zhvillimin ekonomik dhe përmirësimin e jetesës së popullit të tij.

Është e paqartë se si do të përgjigjeshin Trump dhe administrata e tij ndaj një vendimi të tillë. Pasi Trump mori detyrën në 2017, ai dhe Kim debatuan gojarisht shkak se Koreja e Veriut provoi një rreze të raketave balistike.

Kjo pasoi një varg diplomacie që përfshinte tre takime, midis Trump dhe Kim, por negociatat në nivelin e punës nuk kanë arritur shumë përparim.

Burimi tha se Kim pritet të marrë një qasje “prisni dhe shikoni”. Kjo bazohet në perceptimin se Trump është politikisht i prekshëm për shkak të akuzave ndaj tij dhe zgjedhjeve të afërta presidenciale të vitit 2020.

Analistët besojnë se Pyongyang është i shqetësuar se nëse e ndërpret  marrëveshjen me Trump dhe ai humbet zgjedhjet, pasardhësi i tij mund të mos e pranojë marrëveshjen.

Koreja e Veriut dhe Shtetet e Bashkuara kanë arritur marrëveshje të mëparshme që nuk i mbijetuan administratave të njëpasnjëshme, dhe së fundmi diplomatët e Kim kanë qenë të shpejtë për të cituar vendimin e administratës Trump për të braktisur një marrëveshje bërthamore me Iranin, si një arsye për të cilën nuk mund t’i besojnë Shteteve të Bashkuara  se ata mund të angazhohen për një marrëveshje afatgjatë.

Nëse Trump fiton një mandat të dytë, Korea e Veriut mund të jetë më e gatshme të rigjenerohet, tha burimi.

Ekspertët dhe analistët kanë spekuluar se paralajmërimi për “dhuratën e Krishtëlindjes” mund të paraqesë një lloj lëshimi të avancuar të raketave ose testit satelitor, veprime që me siguri do të kërkojnë një përgjigje nga SHBA dhe fuqitë e tjera globale.

Të dy vendet kanë lidhje historike me Korenë e Veriut. Në veçanti, Kina besohet se përbën pothuajse 90% të importeve të Koresë së Veriut .

Linjat e furnizimit nga Kina dhe Rusia kanë filluar të rihapen, tha burimi.

Analistët thonë se ndërsa Kina dhe Rusia dëshirojnë që Koreja e Veriut të heqë dorë nga armët e saj bërthamore dhe raketat balistike, përparësia numër një e tyre është stabiliteti në Gadishullin Korean.

Moska dhe Pekini në të kaluarën kanë qenë të gatshëm të ndëshkojnë Korenë e Veriut për zhvillimin e programit të saj të armëve bërthamore. Të dy vendet miratuan ndëshkimin e sanksioneve ndërkombëtare të vendosura mbi Pyongyang në 2017 në përgjigje të testeve të ndryshme të raketave bërthamore.

Nëse Kim do të shkelte zotimin e tij ndaj Trump, sigurisht që SHBA do të japë një kundërpërgjigje.

“Marrëdhënia ime me Kim Jong është vërtet e mirë, por kjo nuk do të thotë që ai nuk do t’i përmbahet marrëveshjes që kemi nënshkruar,” tha Trump gjatë një takimi të NATO-s në fillim të këtij muaji.

“Shpresoj që ai të mbajë fjalën për marrëveshjen, por kjo është diçka që do të shihet shtoi gjithashtu Trump./abcnews.al