Dhjetëra të vrarë dhe miliona njerëz të bllokuar nga përmbytjet në Indi dhe Bangladesh

schedule08:34 - 20 Qershor, 2022

schedule 08:34 - 20 Qershor, 2022

Të paktën 59 persona kanë vdekur nga rrufetë e forta dhe rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga stuhitë musonore në Indi dhe Bangladesh.

Miliona njerëz kanë mbetur të bllokuar ndërsa punonjësit e urgjencës po luftojnë për t’i shpëtuar, shkruan BBC.

Sinoptikanët paralajmërojnë se përmbytjet pritet të përkeqësohen gjatë ditëve në vijim.

Zyrtarët e qeverisë së Bangladeshit i kanë përshkruar përmbytjet e fundit si më të rëndat në vend që nga viti 2004.

Shirat e pandërprerë gjatë javës së fundit kanë përmbytur sipërfaqe të mëdha të rajonit verilindor të vendit, të përkeqësuar nga reshjet e dendura./abcnews.al/