Detyrat e reja të Princit William dhe Kate Middleton

schedule19:20 - 12 Gusht, 2023

schedule 19:20 - 12 Gusht, 2023

Princi William dhe gruaja e tij, Kate Middleton morën tituj të rinj ushtarakë dhe ndanë reagimin e tyre në llogarinë e tyre zyrtare në Instagram.

Me urdhër të Mbretit Karli III, Kate iu dha grada e Kryekolonelit, Gardës së 1-rë të Dragoit të Mbretëreshës, Komandante Nderi Mbretërore e RAF dhe Shefe e Oficerëve të Marinës Mbretërore. Ndërkohë, William iu dha titujt Kolonel i Regjimentit Mercian, Kryekolonel i Korpusit Ajror të Ushtrisë dhe Aeroplani Mbretëror Nderi për RAF.

“Është një nder t’u shërbejmë partnerëve tanë të rinj ushtarakë në @royalnavy @britisharmy dhe @royalairforceuk”, ishin fjalët e shkruara në llogaritë zyrtare të dyshes mbretërore në mediat sociale në reagim ndaj roleve të tyre të reja.

Ndërkohë, ndjekësit e tyre në Instagram e vërshuan postimin me urime.

Ata nuk ishin të vetmit anëtarë të familjes mbretërore që morën tituj të rinj. Pallati Buckingham njoftoi se, përveç William dhe Kate, nderime të reja ushtarake morën edhe Princesha Anne, Princi Edward dhe Dukesha Sophia./abcnews.al