Detaje nga atentati në Shkodër, 60-vjeçari transportohet në spitalin e Traumës, si e qëlloi agresori

schedule10:32 - 1 Maj, 2022

schedule 10:32 - 1 Maj, 2022

Detaje të reja kanë dalë nga plagosja e Dedë Planajt në Dobraç të Shkodrës mbrëmjen e djeshme.

Burime nga grupi hetimor thonë se në drejtim të 60-vjeçarit u shkarkua një karikator i plotë pistolete, ndërsa gjashtë plumba e qëlluan në këmbë, dorë dhe brinjë.

Dedë Planaj është transportuar drejt Spitalit të Traumës në Tiranë, ndërsa bëhet me dije se e ka kaluar rrezikun për jetën.

Lexo edhe:“Po qëndroja ulur te puna në karburant”, flet 60 vjeçri nga Shkodra që i shpëtoi atentatit

Plumbat nuk e kanë prekur në organet jetësore, ndërsa më i rrezikshmi ishte plumbi në brinjë, por që nuk ka depërtuar.

Agresori ka vepruar i vetëm dhe ka qenë në motoçikletë.

Është afruar, ka zbritur nga motomjeti dhe në një distancë rreth tre metra ka qëlluar drejtë 60-vjeçarit Planaj. Menjëherë më pas është larguar në drejtim të rrugës së Koplikut.

Lexo edhe: VIDEO/Të shtëna me armë zjarri në Dobraç, plagoset kushëriri i “Kumbarit” të Shkodrës

Në atë drejtim rruge ka me dhjetëra rrugica që mund të ketë kthyer dhe mbetet i paqartë destinacioni final.

Lexo edhe: Kushëririt të Bordhok Planajt iu bë sonte atentat, kush është “kumbari i Shkodrës” dhe si u vra para 1 viti

Hetuesit mendojnë se atentatori nuk është dorë profesioniste, por gjithsesi e lidhin me ngjarjet e së kaluarës dhe dyshimeve për konfliktet që Planajt kanë pasur që më herët.

Vetë 60-vjeçari Dedë Planaj nuk njihet për njeri problematik, por lidhja e gjakut me Bardhok Planajn mendohet të jetë shkak i këtij atentati.

/abcnews.al/