Del videoja, momenti kur polici qëllon 16 vjeçarin për vdekje

16:07 | 25/10/201916:070

Është videoja që ka trazuar të gjithë opinionin publik në Shtetet e Bashkuara: ajo tregon sesi një 16 vjeçar i paarmatosur qëllohet për vdekje me plumb pas koke nga policia, ndërsa po tentonte të largohej me vrap.

Vetëm tani janë bërë publike pamjet e kamerave të sigurisë, të marra 14 prillin e vitit 2017. Ato tregojnë vdekje tragjike të Isiah Murrietta-Golding, familja e të cilit tani po kërkon drejtësi në sallën e gjyqit.

Kritikët e quajtën videon një tjetër shembull të brutalitetit të pajustifikuar policor në SHBA, i cili sipas tyre nuk do të kishte marrë sërish vëmendje, nëse avokatët e familjes së djalit nuk do të kishin publikuar videon.

Forcat e rendit pretendojnë se adoleshenti ishte i dyshuar për vrasje, por deri në momentin kur dolën pamjet filmike, pretendonin se vrasja e Isiah ishte e justifikuar.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono