Dalina Buzi: Për Megin kisha dyshime, Dean e kam gjuajtur

schedule18:48 - 6 Prill, 2019

schedule 18:48 - 6 Prill, 2019

Dalina Buzi ishte personazhi i radhës i ftuar në emisionin “Thumb”. Skenaristja dhe producentja e “Hostel by Anabel” tregoi detaje rreth serialit të parë shqiptar online “Love Likes Tirana”, që është pjesë e programit të “Hostel”.

Dalina është shprehur për stafin e saj se janë të mrekullueshëm dhe të edukuar. Ajo ka treguar se mes grupit të aktorëve nuk ka sherre dhe personat që janë munduar t’i përçajnë janë larguar nga puna.

“Ai staf është i jashtëzakonshëm. Ne zihemi por janë zënie pune. Unë bërtas gjithë kohës. Unë i gjuajta Deas para ca kohësh se nuk rrinte drejt. Albertës i bërtas shumë. Megi vonohet. Nuk e kam të preferuar Megin, por Megi ka dhënë vetë. Dhe gocat e dinë vetë se sa jep Megi. Janë futur herë pas herë ne mes njerëz që duan të përçajnë dhe kanë ikur nga puna. Por nuk kemi sherre, konkurrencë. Mund ta kenë përbrenda, por janë shumë të edukuara”, ka treguar Dalina.

Një serial me aktore, të cilat nuk janë profesioniste është e vështirë, por për Dalinën, “LLT” është krijuar me ato në mendje.

“Seriali është krijuar me ato në mendje. Roli është përshtatur. Serinë e kaluar Megi u nda, piu dhe njerëzit qanë. Mbaroi për mua kaq. E para janë mësuar me kamerën, e dyta e kam gjetur me rolin. Kur ë shohësh Viola Gjolekën do e kuptosh që ajo është Ledia dhe në jetë. Tek Zoi kisha dyshimet e mia. Jo se s’do ishte Megi, por e bëra prezantuese për portretin e Megit. Me idenë: kush e lë këtë, të gjithë e marrin. Prandaj e ndryshova komplet skenarin, e bëra prezantuese. E bëra që të tregoja që po, kjo ndodh. Plus që Megin e shpëtojnë sytë shumë. I ka shumë fëmijënore. Jemi përpjekur shumë të gjithë të marrim natyralitetin. Aktorët profesionistë të zgjedhur janë të njohur për natyralitetin. Të gjithë janë shumë të përshtatur”, rrëfeu skenaristja dhe producentja e “Hostel by Anabel”.

Dalina u dha një përgjigje atyre që mendojnë se “Love Likes Tirana” është krijuar sipas modelit amerikan.

“Ky serial është tërësisht origjinal me batuta me historia, me referenca nga historitë e mia, historitë e të gjithëve dhe e vetmja gjë ëhstë mënyra e montazhit dhe e trajtimit që është tërësisht amerikane sepse unë ashtu jam. Nuk kam ritëm. Unë flas shpejt. Nuk kam nerva të zgjas një skenë shumë. Pastaj kjo është referenca e gjithë botës. Ne shikojmë Netflix, italiani po bën ashtu. Formati francez që ka kaluar tërësisht në formatin amerikan. Kështu që nëse ndihen amerikane faleminderit shumë”, tha ajo./abcnews.al