Dalin përgjimet e mafies shqiptare në Greqi, si policja e infiltruar spiunonte për Xhulion, krahu i djathtë i Eskos

schedule11:38 - 30 Shtator, 2022

schedule 11:38 - 30 Shtator, 2022

Mediet greke kanë publikuar fragmente nga bisedat që mafiozi shqiptar, Esmin Ferhati bënte me anëtarët e tre bandave që drejtonte në zonën e Atikës në Greqi.

Esmin Ferhati 30 vjeç dhe 31 pjesëtarët e bandave që ai drejtonte u arrestuan më 27 shtator nga policia greke, ndërsa Esko siç njihet ndryshe koka e bandave ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore, pasi u qëllua me armë zjarri nga një oficere policie, pasi u përlesh, pasi tentoi t’i shmangej arrestimit.

Ndërsa janë pikasur pjesët nga bisedat e polices së infiltruar e cila spiunonte për llogari të bandave shqiptare.

Lexo edhe: Flet nëna e polices që spiunonte për bandën shqiptare në Greqi: Është e pafajshme, është e dashuruar me një djalë të mirë shqiptar

Gjeorgjia 22 vjeç është arrestuar gjithashtu. Sipas protothema.gr Gjeorgjia kishte lidhje dashurie me djalin që në bandë quhet Xhulio dhe sipas hetimeve konsiderohet si krahu i djathtë i Eskos, pseudonimi i Esmin Ferhatit.

Duke qenë se 22- vjeçarja Gjeorgjia ishte në një lidhje dashurie me “Xhulion”, krahun e djathtë të “Eskos”, grupi i grabitësve shqiptarë e shfrytëzonte atë për të marrë informacione nga aksionet që

parashikoheshin të ndodhnin për kapjen e tyre.

Lexo edhe: “Respekte për Petron e Vlorës…” si i demonstronte në “Tik Tok” veprat kriminale banda shqiptare në Greqi: Policja i informonte

Në atë kohë, 22- vjeçarja greke ishte një punonjëse e provës në komisariatin e “Zografou”. Në orën 00:02 të datës 29 janar 2022, punonjësja praktikante e Policisë ka kontaktuar me telefon me

Vasilin dhe nga biseda rezulton se ajo e ka informuar me terminologji të koduar se “Esko” po monitorohej nga autoritetet policore.

BISEDA

Vasil: Hajde, fol.

Gjeorgjia: Të të them çfarë po bën?

Vasili: Këtu jemi ulur po na çmendin …kush është ai? Përshëndetje.

Gjeorgjia: E mbani mend atëherë që shkuam në karting?

Vasili: Po Gjeorgjia.

Vasili: Dhe a do të vinte edhe shoku i tij, Janis?

Gjeorgjia: Janis është.

Shoku i Vasilit: Cili Janis është shoku i tij?

Gjeorgjia: Shoku i tij Janis!

Vasili: aa

Gjeorgjia: U largua apo është këtu?

Vasili: Nuk e di pse?

Gjeorgjia: Eh, të kesh kujdes me makinën. Sepse ti më the qe nuk ka goma të mira. Gjashtë minuta më vonë, në orën 00:08 të datës 29 janar, pas telefonatës me oficerin e Policisë në provë, Vasili kontakton vëllain e “Escos” dhe e informon për operacionin e autoriteteve policore.

Vasili: Hajde, burrë ku je?

Vëllai i “Eskos”: Eja këtu lart, ti?

Vasili: Ku?

Vëllai i “Eskos“: Këtu te porta!

Vasili: E bukur, bukur. Unë dua të them se ku jeni

Vëllai i “Eskos“: Ku jeni?

Vasili: Nëse je te porta, ulu atje dhe unë do të zbres atje poshtë.

Vëllai i “Eskos“: Hajde pafshim.

Vasili: Ok, pafshim./abcnews.al/