Daçiç replikon në facebook me zv\kryeministrin Kosovar Pacolli

schedule12:45 - 24 Nëntor, 2017

schedule 12:45 - 24 Nëntor, 2017

Ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç ka replikuar nëpërmjet rrjetit social të Facebook ndaj zv/kryeministrit dhe ministrit të jashtëm kosovar Bexhet pacolli duke thënë se askush nuk mund ta frikësojë. Pacolli shkruante se qëndrimi i Dacic pasqyronte politikën serbe, atë të shkatërrimit

Ka mjaftuar një status në Facebook i zëvendës kryeministrit të Kosovës Bexhet Pacolli, që ministri i jashtëm serb Ivica Dacic të përsërisë deklaratat e tij të ashpra kundër Kosovës. Dacic ndër të tjera shkruante se Pacolli është nervoz pasi po i dështojnë planet në fushën e politikab etë jashtme. Madje politikani serb shprehet se e mirëkupton Pacolli sepse asgjë për të cilën ka paguar dhe që i është premtuar nuk po realizohet dhë për këtë arsye ai e akuzon se po shkatërron njohjet e Kosovës dhe se vetë politika serbe është shkatërruese

Politikani serb ironizon ndër të tjera duke thënë se është i vogël për të shkatërruar njohjet e Kosovës por në të njëjtën kohë shumë i madh që të frikësohet nga dikush. Madje ai sfidon Pacollin duke e pyetur se nëse është aq i vogël atëherë pse Kosova nuk arriti të anëtarësohet në UNESCO apo INTERPOL, dhe pse e anuluan njohjen Surinami dhe Guinea Bisao. Dacic e mbyll reagimin e tij duke thënë se sa më shumë mërzitet pacolli aq më shumë kënaqet ai.

Ministri i Jashtëm i Kosovës Pacolli kishte shkruar në Facebook se paralajmërimet e Daçic për tërheqjet e njohjes së Kosovës ishin “përpjekje donkishotiane” si dhe rezultat i sindromit dhe politikës që përfaqëson atë të të shkatërrimit dhe rrënimit. Pra kjo është ajo që përfaqëson Daçiq”, ka shkruar Pacolli në Facebook./abcnews.al