Cunami në Tonga, komunikimet “mund të mos funksionojnë për dy javë” në ishuj

schedule08:36 - 18 Janar, 2022

schedule 08:36 - 18 Janar, 2022

Mund të duhen deri në dy javë për të rivendosur plotësisht komunikimet në Tonga pas një shpërthimi masiv vullkanik që shkaktoi një cunami. Disa nga komunikimet dhe energjia e ishujve tani janë rivendosur, por interneti mund të mos funksionojë për një kohë më të gjatë për shkak të dëmtimit të një kablloje nënujore. Ishulli kryesor i Tongës pas shpërthimit u mbulua me hi dhe vija e saj bregdetare perëndimore thuhet se është shkatërruar.

Drejtori i rrjetit të internetit tha se “Ne po marrim informacione skicuese, por duket sikur kablloja është prerë”. Ai tha gjithashtu se “mund të duhen deri në dy javë për ta riparuar dhe se anija më e afërt për shtrimin e kabllove është në Port Moresby”. Kompania “Southern Cross” po ndihmon kompaninë “Tonga Cable Limited”, e cila zotëron kabllon e internetit 872 km të gjatë që lidh Tongën me Fixhin dhe me pjesën tjetër të botës, raporton “AFP”.

Vullkani nënujor shpërtheu të shtunën, duke dërguar një shtëllungë hiri në qiell dhe duke shkaktuar paralajmërime për valë 1.2 metra që arrinin në Tonga. Shpërthimi ishte aq i fortë sa mund të dëgjohej në Zelandën e Re. Disa orë më vonë, linjat e internetit dhe telefonit në Tonga u ndërprenë, duke i lënë 105,000 banorët e ishullit pa pamundësi komunikimi. Komunikimet telefonike dhe interneti janë jashtëzakonisht të kufizuara, ndërsa situata në disa zona bregdetare mbetet e panjohur raporton “BBC”.

Zelanda e Re dhe Australia do të dërgojnë fluturime vëzhgimi për të vlerësuar shkallën e dëmit. Zëvendëskryetari i misionit të Tongës në Australi, Curtis Tu’ihalangingie i tha Reuters se Zelanda e Re dhe Australia po i ndihmojnë gjithashtu me thirrjet satelitore.  / abcnews.al