COVID-19/ Vaksina e zhvilluar në Kinë fillon testimin tek njerëzit

schedule10:40 - 23 Maj, 2020

schedule 10:40 - 23 Maj, 2020

Një vaksinë e zhvilluar në Kinë duket se është e sigurt dhe mund të mbrojë njerëzit nga infeksioni i koronavirusit COVID-19.

“Këto janë të dhëna të hershme,” tha Dr. Dan Barouch, drejtor i hulumtimit të vaksinave në Qendrën Mjekësore Beth Israel Deaconess, në Boston, i cili nuk ishte i përfshirë në punë. “Por, mbi të gjitha, unë do të thosha se ky është një lajm i mirë.”

Për të provuar efektivitetin e saj do të kryhen testime në mijëra, ndoshta qindra mijëra nje

Një vaksinë për koronavirusin e ri konsiderohet të jetë zgjidhja më e mirë afatgjatë në mënyrë që vendet  të rihapin ekonomitë e tyre dhe të kthehen në normalitet.

Të hënën, Moderna njoftoi se vaksina e saj dukej të ishte e sigurt dhe efektive, bazuar në rezultatet e tetë personave. Dhe të mërkurën, Dr Barouch dhe kolegët e tij publikuan një studim që tregon majmunët e tyre prototip janë mbrojtur nga infeksioni i koronavirusit.

Rezultatet e një testimi tjetër për vaksinat tek njerëzit janë botuar në një raport shkencor. Kjo vaksinë tani ka hyrë në prova njerëzore dhe është në fazën e dytë tha të premten prodhuesi, Sinovac Biotech Ltd.

Vaksina e raportuar sot është krijuar nga një virus, i quajtur Ad5, i modifikuar për të kryer udhëzime gjenetike në një qelizë njerëzore.

Qeliza fillon të krijojë një proteinë të koronavirusit; sistemi imunitar fillon të njohi proteinën dhe ta sulmojë atë, në  mënyrë që koronavirusi të mos fitojë kurrë një terren për tu përhapur.

Tek këta njerëz, “sistemet e tyre imune në thelb do të përmirësojnë dhe zbulojnë efektin e vaksinës“, tha Dr. Barouch./abcnews.al