COVID 19, Spanja do të heqë përdorimin e maskave në transportin publik

schedule15:32 - 26 Janar, 2023

schedule 15:32 - 26 Janar, 2023

Spanja, një nga vendet e fundit në Evropë që kërkon ende përdorimin e maskave në transportin publik për të parandaluar përhapjen e Covid-19, ka të ngjarë të heqë masën më 7 shkurt, tha sot Ministrja e Shëndetësisë Carolina Darias.

Ministri theksoi se situata epidemiologjike në vend është stabile dhe shërbimet e urgjencës në shëndetësi kanë sugjeruar heqjen e masës. Maskat do të mbeten të detyrueshme në institucionet shëndetësore.

“Unë do ta sjell propozimin për heqjen e detyrimit për veshjen e maskave në transportin publik në mbledhjen e kabinetit të 7 shkurtit”, u tha ai gazetarëve.

Tre vjet pasi rastet e para të Covid-19 u zbuluan në Evropë, maskat janë të detyrueshme vetëm në të gjithë ose disa transport publik në Spanjë, Gjermani, Austri dhe Greqi.

Mbajtja e maskës në transportin publik u bë e detyrueshme në maj 2020.

Gjermania do të heqë masën , e cila zbatohet për trenat dhe autobusët në distanca të gjata, më 2 shkurt./abcnews.al.