Conte për Arteta: Është trajner shumë i mirë por duhet të ndalojë së ankuari

schedule09:51 - 13 Maj, 2022

schedule 09:51 - 13 Maj, 2022

Antonio Conte i tha Mikel Artetës që të ‘ndalojë së ankuari’ pasi Tottenham mundi Arsenalin 3-0 në një derbi të diskutueshëm të Londrës veriore.

Dy gola nga Harry Kane në pjesën e parë dhe një nga Son Heung-min pas pushimit i çuan Spurs në një pikë të Arsenalit në betejën për vendin e katërt të Champions League me dy ndeshje të mbetura nga sezoni.

Pikat e bisedës së natës nuk ishin golat, por penalltia e dhënë nga gjyqtari Paul Tierney për një goditje e Cedric Soares ndaj Son për golin e hapjes, dhe më pas një karton i dytë i verdhë për mbrojtësin e Arsenalit, Rob Holding, pasi ai dukej se e shtyu bërrylin në fytyrën e koreanit pas gjysmë ore.

Trajneri i Arsenalit, Arteta ishte aq i zemëruar sa nuk pranoi të fliste siç duhet për ta më pas. Ai tha: “Nuk mund ta bëj siç dua të jem në fushë të hënën (kundër Newcastle).

“Nuk mund të gënjej dhe nëse flas për këtë do të pezullohem kështu që preferoj të mos e bëj. Një lojë e bukur është shkatërruar’.

Tekniku i Spurs, Conte u përgjigj shpejt. Italiani tha: “Mikel Arteta po bën një punë vërtet të mirë, por e kam dëgjuar shumë të ankohet. Unë mendoj se ai duhet të fokusohet më shumë te ekipi i tij dhe të mos ankohet. Kartoni i kuq për mua ishte i qartë. Nëse duam të ankohemi, mund ta bëjmë çdo ndeshje.

Kjo është këshilla ime. Nëse ai dëshiron të marrë këshillën time, kjo varet nga ai. Nuk më intereson. Në gjashtë muaj e kam dëgjuar shumë duke u ankuar. Nuk eshte mire.”/ h.ll/abcnews.al