Chelsea përgatit planin “post Rüdiger”

schedule15:42 - 27 Tetor, 2021

schedule 15:42 - 27 Tetor, 2021

Edhe pse skuadra londineze ishte e bindur se negociatat me Antonio Rüdiger dhe Andreas Christensen do të përfundonin, me të dy mbrojtësit që t’i përfundonin kontratën verën e ardhshme, realiteti është se javët kalojnë dhe të dy ende nuk i zgjasin lidhjet e tyre me Chelsean . Në këtë mënyrë, me të dyja rinovimet e ngecura, blutë fillojnë të shikojnë te stafetat e mundshme gjermane dhe daneze për të rindërtuar pjesën e pasme të tyre.

Siç raportohet nga Eurosport , Chelsea do të kishte Matthijs de Ligt dhe Jules Koundé si objektivat kryesore për merkaton e ardhshme të transferimeve të verës. Ndërsa qendërmbrojtësi francez i Sevilla FC ishte afër kalimit në Stamford Bridge verën e kaluar, Londra është gjithashtu e vetëdijshme se për të larguar mbrojtësin holandez nga Juventusi nga Torino, ata do të duhet të bëjnë një investim të rëndësishëm. Kjo media përfshin edhe emrin e Pau Torres , nga Villarreal CF , në listën e opsioneve të trajtuara nga londinezët.

Interesit të madh të shfaqur nga skuadrat e mëdha evropiane për Rüdiger, duke përfshirë vëmendjen fillestare të Mançester City-t, i bashkohet edhe fakti se dy shtyllave si Thiago Silva dhe César Azpilicueta përfundojnë gjithashtu kontratën e tyre në qershor të vitit 2022. Kjo do të thotë që nga 6 qendrat që Chelsea ka në garë këtë sezon, 4 më të rëndësishmit përfundojnë kontratën e tyre në 2022, ndërsa Trevoh Chalobah skadon në 2023 dhe Malang Sarr , i cili ka luajtur vetëm tre ndeshje këtë sezon me blutë, i përfundon kontratën në 2025. r.t/abcnews.al