Çfarë thotë Brukseli për Shqipërinë? Gazetarja e ABC: 5 shtetet skeptike dhe kushtet

schedule19:28 - 1 Mars, 2021

schedule 19:28 - 1 Mars, 2021

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell deklaroi mesditën e sotme gjatë konferencës me Edi Ramën në Bruksel, se disa vende skeptike duan më shumë prova nga Shqipëria në drejtim të zbatimit të reformave përpara se të japin “OK” për konferencë e parë ndërqeveritare. Por si ishte takimi i sotëm në Bruksel për Shqipërinë dhe a kishte hapa përpara?

Gazetarja e ABC në Bruksel, Erisa Zykaj në një bisedë me gazetaren Jonida Shehu në Radarin Informativ tha se zyrtarët e lartë të BE-së folën hapur.

Mund ta vlerësoj si hap përpara përsa i përket sinqeritetit që është përgjigjur edhe vetë Borrell dhe Oliver Varley. Si rrallë herë kemi dëgjuar të flasin një gjuhë kaq të shkoqur për procesin zgjedhor, për kandidatë pa rekorde kriminale dhe një proces të denjë për t’u konsideruar si zgjedhje të lira dhe demokratike, ku duhet të luftohet shit-blerja e votës dhe se duhet të vijohet me reformën e drejtësisë.

Zgjedhjet janë një provë për pjekurinë e demokracisë në Shqipëri. Ky është edhe mesazhi i shteteve anëtare. 25 prilli do të jetë provimi i radhës. Ka një shqetësim për faktin që rastet që pritet që të jenë, që akuzohen për shit-blerje nuk kanë arritur në gjykatë dhe nuk ka dënime” tha ajo. Gjithashtu ajo theksoi se Brukseli kërkon që “t’i jepet fund kontestimit të proceseve zgjedhore në Shqipëri”, referuar 25 prillit.

Por cilat janë shtetet anëtare që vijojnë që të jenë skeptike për Shqipërinë? “Pesë shtetet anëtarë që sipas të cilave nuk janë përmbushur kushtet janë Gjermania, Holanda, Danimarka, Franca dhe Spanja. Kanë argumente të forta se sipas tyre pritej zbatimi i reformës zgjedhore, nuk mund të konsiderohet kusht i plotësuar pa parë zbatimin në terren. Duan që BKH të plotësohet deri në fund. Ligji për median dhe goditja e aseteve kriminale” tha Erisa Zykaj.

Nëse na thoni prisni Maqedoninë, nuk ka problem” tha Edi Rama sot në Bruksel. Por gazetarja e ABC-së sqaroi se “Maqedonia nuk na ka penalizuar deri tani, Shqipëria për 5 shtete anëtare që konsiderohen më realistë se KE thotë se Shqipëria nuk ka përmbushur kushtet”./ db/ Abcnews.al