Çfarë simbolizon skulptura në superjahtin 500 milionë dollarësh të Jeff Bezos?

schedule11:07 - 31 Korrik, 2023

schedule 11:07 - 31 Korrik, 2023

Jeff Bezos, themeluesi dhe CEO i Amazon, po kalon verën me të dashurën e tij, Lauren Sanchez, në superjahtin e tij prej 500 milionë dollarësh.

Bëhet fjalë për superjahtin më të lartë me vela në botë, të quajtur Koru, i cili ka tre direkë 70 metra të lartë. Është 172 metra e gjatë dhe ka një anije shoqëruese 76 metra të gjatë që ka një platformë uljeje helikopteri.

Si jahti ashtu edhe anija e tij shoqëruese u fotografuan sërish nga paparacët të premten e kaluar pranë Majorkës. Në fotot që qarkullojnë në internet, ka rënë në sy veçanërisht skulptura në pjesën e përparme të superjahtit.

Përkatësisht, në harkun e superjahtit të Jeff Bezos ndodhet një skulpturë prej druri e modeluar sipas partneres të themeluesit 59-vjeçar të Amazon. Skulptura është pjesa më e njohur e enës Koru dhe simbolizon “fillimet e reja”.

Siç tha Bezos në një postim në Instagramin e tij në fillim të këtij viti, ajo gjithashtu simbolizon një fazë të re të jetës, ndryshime pozitive, rritje personale dhe shpresë për të ardhmen.

Bezos dhe Sanchez, 53 vjeç, dolën publikisht me lidhjen e tyre në vitin 2019, pasi Bezos zbuloi se po divorcohej nga gruaja e tij Mackenzie. Në ditëlindjen e 59-të të Bezos, Sanchez shkroi në Instagramin e saj se dëshiron që bota ta shohë Jeffin ashtu siç e sheh ajo, raporton People.

“Shumica e njerëzve nuk shohin një njeri që lë gjithçka për të ndihmuar një mik të sëmurë.” E shoh”, shkroi ajo, duke shtuar se “Shumica e njerëzve nuk e dinë që Jeff zgjohet herët çdo mëngjes për të përgatitur mëngjesin për fëmijët e tij, pastaj qesh me ta dhe flet për jetën, shkencën dhe se si ta bëjmë botën një vend më të mirë”./abcnews.al