Çfarë ndodh në trupin tuaj kur kryeni marrëdhënie seksuale në mëngjes

schedule21:18 - 16 Janar, 2022

schedule 21:18 - 16 Janar, 2022

Qoftë vetëm apo me një partner, seksi mund të ofrojë një sërë përfitimesh për mirëqenien tuaj, si reduktimi i simptomave dhe përmirësimi i cilësisë së gjumit. Por, disa orë të ditës janë më të mira për të korrur këto përfitime dhe më konkretisht, në mëngjes.

Shikoni më poshtë cilat janë përfitimet që merr trupi juaj nga seksi në mëngjes:

Stimulimi vjen më natyrshëm

Sipas gjinekologes dhe specialistes së shëndetit seksual dhe intimitetit, Christie Cobb, “hormoni i lumturisë”, dopamina, mund të ndikojë shumë në seksin e mëngjesit. “Me cikle normale të gjumit, dopamina është më e lartë në mëngjes, gjë që mund ta bëjë më të lehtë zgjimin”, thotë Cobb.

Lexo edhe: Jo vetëm kënaqësi, përfitimet maksimale që i sjell seksi trupit tuaj

Seksologia, Rebeça Alvarez Story është dakord, duke shtuar se hormonet e tjera seksuale gjithashtu luajnë një rol në seksin e mëngjesit. Ajo thotë se të dy njerëzit kanë nivele më të larta të testosteronit ose estrogjenit në mëngjes, sepse trupat tanë punojnë për të rimbushur të gjitha llojet e hormoneve, përfshirë hormonet seksuale, gjatë natës. Vulva tregon një rritje të fluksit të gjakut, ndërsa penisi prodhojnë testosteron, i cili mund të çojë në eksitim dhe ereksion.

Ju merrni të gjitha kimikatet për t’u ndjerë mirë dhe për t’u lidhur me partnerin tuaj.

”Eksitimi seksual çliron norepinefrinën, e cila bën që zemra jonë të pompojë dhe gjaku të rrjedhë në organet gjenitale për të fryrë dhe ngritur”, thotë Cobb. “Stimulimi dhe kulmi, në veçanti është i lidhur me lirimin e oksitocinës.” Oksitocina, e quajtur shpesh si “hormoni i përqafimit”, mund të ulë nivelet e kortizolit të hormonit të stresit.

Në veçanti, në seksin e mëngjesit me partnerin, çlirimi i oksitocinës mund t’ju afrojë, duke ju përgatitur të dyve për të kaluar një ditë të mrekullueshme. “Lidhja është një tjetër funksion i rëndësishëm i oksitocinës, kështu që bërja e kësaj në mëngjes mund të ndihmojë në rritjen e ndjenjës së mirëqenies mes partnerëve”, shton Cobb.

Ju e filloni ditën me energji

Një rutinë mëngjesi mund t’ju përgatisë për ditën dhe madje mund të çojë në gjumë më të mirë gjatë natës. Për shkak se trupi ka tendencë të funksionojë sipas rutinave që ne krijojmë, ju mund të ndiheni më të motivuar për t’u zgjuar dhe për të qenë aktiv nëse seksi është i integruar në orarin tuaj të mëngjesit.

Mund ta bëjë rutinën tuaj të seksit të duket më e re

Për njerëzit që zakonisht e mendojnë seksin si një natë, bërja e tij në mëngjes në fakt mund të çojë në më shumë emocione veçanërisht kur lind dielli.

“Ndriçimi është i ndryshëm, temperatura mund të jetë më e ngrohtë ose më e ftohtë, stomaku nuk është plot dhe ne jemi të relaksuar”, thotë Cobb. “Truri ynë dëshiron risi, kështu që çdo gjë që e bën një marrëdhënie seksuale unike do të rrisë gjithashtu sasinë e dopaminës së çliruar dhe do të çojë në një përvojë më të kënaqshme.”/abcnews.al