Çfarë duhet të bëni gjatë natës nëse doni të humbni peshë

schedule18:54 - 2 Mars, 2022

schedule 18:54 - 2 Mars, 2022

Ju keni planifikuar gjithë ditën për të arritur qëllimin tuaj për të humbur peshë. Por çfarë ndodh me natën? Përpjekja për të humbur peshë është një sfidë 24 orëshe dhe çdo gjë që bëni ose humbisni, gjatë saj vlen. Këtu janë gjërat që duhet t’i kushtoni vëmendje në mbrëmje nëse dëshironi të humbni peshë:

Qëndro i zënë

Shumë njerëz, ndonëse janë shumë të qëndrueshëm në dietën e tyre gjatë gjithë ditës, priren të ankohen gjatë natës, zakonisht sepse kanë më shumë kohë në dispozicion dhe nuk kanë shumë për të bërë. Nëse jeni një prej tyre, është mirë të mendoni për disa aktivitete që do t’ju thithin energjinë para se të bini në gjumë. Një shëtitje, një telefonatë me një mik, një libër apo hobi juaj i preferuar mund t’ju shpërqendrojë që të mos mendoni se çfarë ka në frigorifer.

Flini mirë

Mund të mos duket se ka një marrëdhënie të veçantë, por gjumi cilësor është një nga parametrat më të rëndësishëm që kontribuon në shtimin dhe mbajtjen e një peshe të shëndetshme. Përveç sasisë (7-8 orë çdo natë) është po aq e rëndësishme që të ndiqni një orar të qëndrueshëm të gjumit.

Ushtrime (por jo shumë vonë)

Ushtrimi vonë pasdite mund t’ju ndihmojë të flini më mirë. Por sigurohuni që të mos jetë shumë intensive pasi kjo mund ta bëjë të vështirë për ju që të bini në gjumë më vonë. Gjithashtu, shmangni ushtrimet shumë vonë gjatë natës. Duhet të kishit ndaluar të paktën një orë para se të shkoni në shtrat.

Mos hani menjëherë para gjumit

Një darkë shumë vonë gjatë natës, para se të shkoni në shtrat, mund t’ju vështirësojë gjumin, ndërkohë që ka shumë mundësi që të ruhet në trup në formën e yndyrës . Mundohuni të hani vaktin e fundit të ditës të paktën 3 orë para se të shkoni në shtrat.

Bëni disa përgatitje për vaktin e ditës së nesërme

Nëse bëni ndonjë përgatitje në mbrëmje, gjasat për të marrë një mëngjes të shëndetshëm dhe për të ngrënë një vakt ushqyes të nesërmen rriten. Madje mund ta përgatisni plotësisht mëngjesin duke bërë tërshërë gjatë natës ose edhe të vendosni në një tas disa arra, fruta dhe disa bukë për t’i marrë me vete në zyrë./abcnews.al