Çështja emigracionit/ Elon Musk kritikon Gjermaninë dhe mbron ekstremin e djathtë

schedule22:52 - 29 Shtator, 2023

schedule 22:52 - 29 Shtator, 2023

Dita e Elon Musk duket se i kushtohet emigracionit,  i cili pasi udhëtoi në kufirin SHBA-Meksikë i veshur me një kapele kauboj, gjithashtu postoi për problemin kryesor të Evropës: Emigracioni.

Përmes llogarisë së tij X, miliarderi ripostoi një postim që tregonte pamjet e shpëtimit të emigrantëve. Sipas RadioGenoa, aktualisht “ka 8 anije gjermane të OJQ-ve në Mesdhe që marrin emigrantë të paligjshëm për të zbarkuar në Itali. Këto OJQ janë të financuara nga qeveria gjermane”. Postimi shpreh shpresën se AfD e ekstremit të djathtë do të fitojë zgjedhjet “për të ndalur këtë pushtim”.

Duke ripostuar postimin, Elon Musk shkroi: “A janë të vetëdijshëm qytetarët gjermanë për këtë?” duke iu referuar akuzave për financim të OJQ-ve nga shteti gjerman.

Ankesa e Melonit drejtuar Scholz-it për financimin e OJQ-ve në Gjermani

Ankesa nuk është e re, pasi shtypi italian iu referuar një letre të Giorgia Meloni drejtuar kancelarit gjerman Olaf Scholz, në të cilën ajo protestonte për dhënien e ndihmës financiare gjermane për OJQ-të dhe organizatat që operojnë në fushën e shpëtimit dhe pritjes së emigrantëve dhe refugjatëve në Itali, pa koordinim me Romën.

“U habita kur mësova se qeveria juaj, pa asnjë koordinim me qeverinë italiane, thuhet se ka vendosur të mbështesë me fonde të konsiderueshme OJQ-të që janë aktive në fushën e pritjes së emigrantëve të parregullt në territorin italian si dhe shpëtimin në det. Të dyja mundësitë ngrenë pikëpyetje”, ka shkruar Meloni në letrën e saj.

“Për sa i përket kapitalit të rëndësishëm dhe të shtrenjtë të dhënies së ndihmës në tokë, është legjitime të pyesim nëse nuk ia vlente të mbështeteshim te Gjermania dhe jo te Italia. Në të njëjtën kohë, dihet gjerësisht se prania e anijeve të OJQ-ve në det shkakton shumëfishimin e menjëhershëm të nisjeve me mjete të pasigurta. Diçka që jo vetëm e rëndon edhe më shumë financiarisht Italinë, por në të njëjtën kohë rrit rrezikun e tragjedive detare,” u shpreh kryeministrja italiane.