Çështja “Babale”, konfirmohet masa e sigurisë për Alizotin dhe Olldashin

14:29 | 09/10/201814:290

Gjykata për Krimet e Rënda la të pandryshuar masën e sigurisë “arrest në burg” për Fredi Alizotin, i akuzuar si aktori që luajti vëllain e ministrit të Brendshëm në audiopërgjimin e Babales. Në fuqi u la edhe masa “detyrim paraqitje” për gazetarin Jetmir Olldashi, që përmes avokatit, kundërshtoi akuzën e “kallëzimit të rremë”.

Ky është Fredi Alizoti, personi që sipas Prokurorisë për Krimet e Rënda ka aktruar zërin e vëllait të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, në audiopërgjimin e pretenduar mes tij dhe Albert Veliut, i njohur si “Babalja”. 45 vjeçari nga Fieri doli para Gjykatës për tu njohur me masën e sigurisë “arrest në burg” caktuar në mungesë ndaj tij. Në tavolinën e të akuzuarve ishte edhe i dyshuari tjetër nën hetim, gazetari Jetmir Olldashi, personi që pretendohet të jetë autori i investigimit kur është realizuar audio-përgjimi. Gjykata për Krimet e Rënda vendosi të mos ndryshojë masat e sigurisë duke lënë në “arrest në burg” Alizotin dhe në “detyrim për paraqitje” gazetarin Olldashi të akuzuar për “kallëzim të rremë”.

Të dyshuarit zgjodhën të mos japin shpjegime para gjykatës. Përmes avokatit të tij Ilir Dode, i dyshuari Alizoti, i cili ka pranuar të ketë bërë zërin e Gernon Xhafajt në audio-regjistrim, kërkoi një masë më të butë sigurie. Sipas avokatit Dodë, klienti i tij ka qenë bashkëpunues me prokurorinë dhe ka vërtetuar që nuk ka rrezik ikjeje. Avokatët e Olldashit kërkuan shfuqizim të masës “detyrim për paraqitje”. Sipas tyre, gazetari nuk ka konsumuar asnjë element të veprës penale dhe se prokuroria ka shkelje proceduriale Nga ana e tyre prokurorët thanë se gazetari nuk e ka regjistruar bisedën mes Xhafajt dhe Albert Veliut dhe se nuk e ka dorëzuar pajisjen me të cilën është kryer përgjimi. Pretendimet u kundërshtuan nga avokatët edhe pas përfundimit të seancës. 

“Nuk ka pasur asnjëherë njohje vizuale, kontakt telefonik në asnjë lloj rasti midis gazetarit Olldashi dhe personit nën hetim Fredi Alizoti.”

“Për mendimin tonë nuk ishte arresti me burg i justifikuar në kuptimin e parashikimit ligjor.”

Masat e sigurisë të lëna në fuqi nga gjykata u caktuan në mungesë nga Krimet e Rënda në 6 tetor 2018./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono