Britania: Rusia po lufton për të marrë kontrollin e hapësirës ajrore

schedule09:01 - 20 Qershor, 2022

schedule 09:01 - 20 Qershor, 2022

Ministria e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar ka përditësuar vlerësimin në lidhje më situatën e luftës në Ukrainë. Sipas ministrisë britanike, fokusi dhe qëllimi i Rusisë është kontrolli i  hapësirës ajrore, sipas skynews.

“Në konfliktin e deritanishëm, forcat ajrore të Rusisë kanë dështuar. Dështimi në fuqinë ajrore është ndoshta një nga faktorët më të rëndësishëm pas suksesit shumë të kufizuar të fushatës ruse. Rusia nuk mund të fitojë epërsi të plotë  të hapësirës ajrore dhe ka operuar në një stil të ekspozuar ndaj rrezikut, duke depërtuar rrallë pas linjave ukrainase.

“Për vite të tëra, shumica e trajnimeve luftarake ruse ka shumë të ngjarë të jetë shkruar dhe projektuar më shumë për të bërë përshtypje  tezyrtarët e lartë, në vend që të zhvillojë iniciativë dinamike midis ekuipazheve ajrore.

“Ndërsa Rusia ka një listë mbresëlënëse të avionëve luftarakë relativisht modernë dhe të aftë, forcat ajrore pothuajse kanë dështuar në zhvillimin e kulturës institucionale dhe aftësive të kërkuara për personelin e saj për të përmbushur aspiratën e Rusisë për të ofruar një fushatë ajrore moderne të stilit perëndimor.

“Kjo ka rraskapitur forcat tokësore dhe mbi të gjitha mund të çojë në mbarimin e raketave të avancuara”.

Ministria e Mbrojtjes tha gjithashtu se fokusi i Rusisë është ende rajoni qendror i Donbasit.

/abcbews.al