Britania: E mbështesim Poloninë nëse i dërgon Ukrainës avionë luftarakë, por kujdes

schedule10:59 - 8 Mars, 2022

schedule 10:59 - 8 Mars, 2022

Ministri britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace, ka thënë se Mbretëria e Bashkuar do ta mbështeste Poloninë nëse vendos t’i sigurojë Ukrainës avionë luftarakë, por paralajmëroi se mund ta sjellë vendin “në vijën e drejtpërdrejtë të zjarrit, shkruan The Guardian.

“Unë do t’i mbështes polakët dhe çfarëdo zgjedhjeje që ata bëjnë”, i tha ai Sky News, raporton Reuters, duke shtuar se Mbretëria e Bashkuar nuk mund të ofrojë avionë që ukrainasit do të ishin në gjendje t’i përdornin.

“Ne do ta mbronim Poloninë, do t’i ndihmojmë ata me çdo gjë që u nevojitet”, tha ai. Polonia do të kuptojë se zgjedhjet që ata i bëjnë jo vetëm që do ta ndihmonin drejtpërdrejt Ukrainën, gjë që është një gjë e mirë, por gjithashtu mund t’i sillnin në vijë të drejtpërdrejtë zjarri nga vende të tilla si Rusia apo Bjellorusia.

Ai tha se fjalimi i presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy drejtuar deputetëve britanikë më vonë sot do të jetë “tepër i fuqishëm”, duke e përshkruar atë si një “djalë të mahnitshëm” dhe “shpirtin e Ukrainës”.

Duke iu përgjigjur kritikave për trajtimin e refugjatëve nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, ai tha se qeveria britanike “mund të bëjë më shumë”.

Në një intervistë tjetër, me Times Radio, ai tha se presidenti rus Vladimir Putin është një “forcë e shpenzuar në botë”.

“Çfarëdo që të ndodhë, presidenti Putin është një forcë e harxhuar në botë dhe ai ka mbaruar, ushtria e tij ka mbaruar… dhe ai duhet ta pranojë këtë”, tha ai.

Ai tha se komuniteti ndërkombëtar “është bashkuar kundër tij”, duke shtuar: “Ai është në një pozicion ku do t’i shkaktojë vështirësi të mëdha ekonomike popullit të tij”./Express