Brazili do të japë viza humanitare për refugjatët ukrainas

schedule05:14 - 5 Mars, 2022

schedule 05:14 - 5 Mars, 2022

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro nënshkroi një urdhër ekzekutiv të enjten që lejon qytetarët ukrainas dhe personat pa shtetësi të zhvendosur nga lufta në Ukrainë të jetojnë dhe punojnë në Brazil me një vizë humanitare.

Aplikantët duhet të marrin një vizë të përkohshme 180-ditore brenda 90 ditëve nga mbërritja, e cila më pas do të kualifikohet për vazhdimin e një vize qëndrimi të përkohshme deri në dy vjet, pas së cilës aplikantët mund të aplikojnë për qëndrim të përhershëm raporton “CNN”. Aplikantët kanë afat deri më 31 gusht për të aplikuar për viza, thuhet në urdhër. / abcnews.al