Braçe publikon video nga festat e “shfrenuara” në jug të vendit: Çfarë t’iu bëjë spitali këtyre

schedule17:43 - 11 Gusht, 2020

schedule 17:43 - 11 Gusht, 2020

Zv. kryeministri Erion Braçe ka ngritur shqetësimin se disa lokale në jug të vendit vazhdojnë të zhvillojnë festa me muzikë e shampanjë, që grumbullojnë shumë të rinj, duke u kthyer kështu në rrezik për përhapjen e koronavirusit.

Ai thotë se po bëhet politikë me ndëshkimet e tyre, të cilat interpretohen gjerësisht si cenim të rregullave dhe lirisë, pavarësisht se bëhen për të ruajtur shëndetin e tyre dhe prindërve të tyre.

Braçe ka një thirrje edhe për tatimet, për kontrollin e shpërndarjes së kuponëve në këto festa të shfrenuara.

“Boll bere politike me semundjen!
Spitali eshte i fundit!

Ndaj boll me politike kriminale ndaj spitaleve ku ka aq shume perkushtim, pasion, dashuri, deshire, pune e sakrifica sa kurre nuk i ke pare kund!

Kjo semundje ka rregullat e saj e as qe kane lidhje me politiken;
Kane lidhje me ty si qenie e pergjegjshme e qe shperndan kete pergjegjshmeri;
Jo mllef, urrejtje, ligesi, provokime, politiken e ulet te njohur tashme!

Jane te thjeshta rregullat;
Mbaj distance fizike, mbaj maske kur nuk rri dot larg, laj duart!

Kaq!
Spitali nuk hyn ne to!
Spitali eshte i fundit dhe ne te gjithe boten eshte keshtu!

Urdhero, shihi keto video te se shtunes mbrema dhe te dieles, vetem pak dite me pare, ne Jale, Palase, Lekurs!

Perse nuk u flet ketyre?
Cfare tu bej spitali ketyre e prinderve te ketyre?

Ta bej qeveria?
Po patjeter, por sa nderhyn qeveria aty ti e quan cenim te lirise kushtetuese,
sa zbaton qeveria masat ligjore aty ti therret per masa ekstreme te papershtatshme per realitetin ekonomik!

Shihi pak shishet e shampanjes qe nuk pihen por sperkasin ajrin, njeri tjetrin e pastaj pishinen-si realitet ekonomik!

Ky eshte problemi!
Spitali do mbahet fale punes e sakrifices se punetoreve te mjekesise,
por sjellja e tille eshte sfide e ulet ndaj cdo mjeku e infermieri, laboranti, farmacisti, sanitari qe rrezikon jeten per te semure prej harbimit apo te infektuar nga kalamajte e harbimit!

Ndaj boll me politiken me semundjen!
Eshte e neveritshme!

VO: tani kam dicka me Tatimet;
Shihni kupone ju ke keto vaskat me shishe shampanje?!”, shkruan Braçe./abcnews.al

View this post on Instagram

BOLL BERE POLITIKE ME SEMUNDJEN! SPITALI ESHTE I FUNDIT! Ndaj boll me politike kriminale ndaj spitaleve ku ka aq shume perkushtim, pasion, dashuri, deshire, pune e sakrifica sa kurre nuk i ke pare kund! KJO SEMUNDJE KA RREGULLAT E SAJ E AS QE KANE LIDHJE ME POLITIKEN; KANE LIDHJE ME TY SI QENIE E PERGJEGJSHME E QE SHPERNDAN KETE PERGJEGJSHMERI; JO MLLEF, URREJTJE, LIGESI, PROVOKIME, POLITIKEN E ULET TE NJOHUR TASHME! Jane te thjeshta rregullat; MBAJ DISTANCE FIZIKE, MBAJ MASKE KUR NUK RRI DOT LARG, LAJ DUART! Kaq! Spitali nuk hyn ne to! Spitali eshte i fundit dhe ne te gjithe boten eshte keshtu! Urdhero, shihi keto video te se shtunes mbrema dhe te dieles, vetem pak dite me pare, ne JALE, PALASE, LEKURS! Perse nuk u flet ketyre? Cfare tu bej spitali ketyre e prinderve te ketyre? Ta bej qeveria? Po patjeter, por sa nderhyn qeveria aty ti e quan cenim te lirise kushtetuese, sa zbaton qeveria masat ligjore aty ti therret per masa ekstreme te papershtatshme per realitetin ekonomik! Shihi pak shishet e shampanjes qe nuk pihen por sperkasin ajrin, njeri tjetrin e pastaj pishinen-si realitet ekonomik! KY ESHTE PROBLEMI! Spitali do mbahet fale punes e sakrifices se punetoreve te mjekesise, por sjellja e tille eshte sfide e ulet ndaj cdo mjeku e infermieri, laboranti, farmacisti, sanitari qe rrezikon jeten per te semure prej harbimit apo te infektuar nga kalamajte e harbimit! Ndaj boll me politiken me semundjen! Eshte e neveritshme! VO: tani kam dicka me Tatimet; Shihni kupone ju ke keto vaskat me shishe shampanje?!

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on