Braçe i “hakërrehet” futbollit: S’ka para pa garë, ulërijnë pa paguar taksa!

14:09 | 23/01/202014:090

Futbolli shqiptarë është në krizë. Mjafton të kujtojmë që kemi një klub si Skënderbeu, të dënuar me 10 vite për të mos garuar në Kupat e Europës. Flamurtari dhe Luftëtari, prej borxheve ndaj lojtarëve, janë dënuar nga FIFA me bllokim të merkatos, ndërkohë që me llogari të bllokuara janë klube si Vllaznia e Tirana. Gjysma e Superiores. Imagjinoni çfarë ndodh në kategoritë e ulëta, që mbahen me para publike që në shumicën e raste keqmenaxhohen.

Muaj më parë iu premtua se sporti do shihej ndryshe, që për 100 ditë do të miratohej një paketë që i lehtësonte disi ata që investojnë në sport. Po bëhet gati një vit dhe ende në parlamanent nuk është miratuar. Mund të ndodhë së shpejti, por në FSHF, sikurse edhe në klube, nuk janë të kënaqur mbi ndryshimet ligjore që janë planifikuar të bëhen.

Vullneti i politikës mungon, ndërkohë që zëvendëskryeministri Erion Braçe gjen edhe alibi. Kjo prej gabimeve të arbitrave këtë javë në Superiore. Ai nuk e kursen aspak Federatën dhe e konsideron garën në elitën e futbollit shqiptar si të paravendosur. Në fund lëshon edhe një mesazh: “Ka muaj që dëgjoj se futbolli në këtë vend është në krize prej parave! Të gjithë, përfshirë titullarin e SISTEMIT, ulërasin kundër taksave a thua se paguan kush taksa prej tyre! Po ua them prapë; SKA PARA KUR SKA GARË, KUR FITUESI PARACAKTOHET!”.

View this post on Instagram

I NJEJTI FILM, E NJEJTA HISTORI! #SISTEMI D! Ne 5 ndeshje, 2 i vendosin arbitrat; Ne 5 ndeshje, 3 jane me gabime te renda arbitrash; Ne 5 ndeshje, te 5-ta kane standarde te ndryshme gjykimi, sipas ndeshjes-pra ekipeve dhe gjyqtarit te qellimte! Por ka edhe me keq; Ne 2 ndeshjet e vendosura nga arbitrat, ata vendosen per kryesuesit e Superliges, ne favor te tyre! Shikoni, dje u be shume mire qe u diskutua per penalltine e dyte akorduar Partizanit; Nga pamjet, per mua nuk ishte penallti edhe pse sot, pasi lexova gazeten Panorama, pashe prape pamjet dhe, sic gazeta edhe une dyshova se topi i goditur nga Cinari prek doren e nje lojtari para se ti bjere qurreve te nje lojtari tjeter qe me te drejte protestonte; Por ate ndeshje, NUK E VENDOSI GJYQTARI! Nderkohe sot eshte nam; Perseri e gjithnje Enea Jorgji: Goli i pare i Tiranes haptazi me dore; Goli i dyte i Tiranes nis ne minuten e 95:35 (ishin shtuar 4 min), Ngo-golashenuesi qe ne goditje te faullit eshte offside, mbetet offside edhe pasi sherbehet nga e djathta, i bie shtylles perseri dhe Muca bllokon me faull portierin, Ngo merr topin haptazi dhe e shtyn me dore, minuta eshte 95:45. Vendosi arbitri jo si gjithnje Enea Jorgji; Ne ndeshjen Partizani-Tirana dha 4 minuta shtese dhe, edhe pse u luajten 2 dhe 2 u vonuan, fiks tek e 4-ndeshja mbaroi; Ne ndeshjen Kuksi-Skenderbeu shtoi 1 minute dhe, edhe pse Kuksi shenoi gol pak sekonda pas 1 minuti shtese, Enea Jorgji mbylli ndeshjen fiks dhe goli as qe u quajt! Nderkohe ne Gjirokaster eshte edhe me nam, nam fare; Shiheni golin e Luftetarit, i qarte e ne drite te diellit; As offside e as faull! Po cfare? Hic, arbitri! Edhe me keq, ne dy ndeshje, dy standarde: Nese ai ne Gjirokaster eshte faull pa prekur kerkend, ky ne Tirane eshte sterfaull! Po le manjane faullat dhe kartonet, gjera te vogla ne dukje por qe vendosin kur te lene me 10 lojtare dhe ekipin e favorizuar gjithnje me 11. Tani qe shkruaj cdo gje ka mbaruar! Ka muaj qe degjoj se futbolli ne kete vend eshte ne krize prej parave! Te gjithe, perfshire titullarin e SISTEMIT, ulerasin kunder taksave a thua se paguan kush taksa prej tyre! Po ua them prape; SKA PARA KUR SKA GARE, KUR FITUESI PARACAKTOHET!

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on

POSTIMI I PLOTË I ERION BRAÇES – I NJEJTI FILM, E NJEJTA HISTORI! SISTEMI D! Ne 5 ndeshje, 2 i vendosin arbitrat; Ne 5 ndeshje, 3 jane me gabime te renda arbitrash; Ne 5 ndeshje, te 5-ta kane standarde te ndryshme gjykimi, sipas ndeshjes-pra ekipeve dhe gjyqtarit te qellimte!

Por ka edhe me keq; Ne 2 ndeshjet e vendosura nga arbitrat, ata vendosen per kryesuesit e Superliges, ne favor te tyre! Shikoni, dje u be shume mire qe u diskutua per penalltine e dyte akorduar Partizanit; Nga pamjet, per mua nuk ishte penallti edhe pse sot, pasi lexova gazeten Panorama, pashe prape pamjet dhe, sic gazeta edhe une dyshova se topi i goditur nga Cinari prek doren e nje lojtari para se ti bjere qurreve te nje lojtari tjeter qe me te drejte protestonte; Por ate ndeshje,NUK E VENDOSI GJYQTARI!

Nderkohe sot eshte nam; Perseri e gjithnje Enea Jorgji: Goli i pare i Tiranes haptazi me dore; Goli i dyte i Tiranes nis ne minuten e 95:35 (ishin shtuar 4 min), Ngo-golashenuesi qe ne goditje te faullit eshte offside, mbetet offside edhe pasi sherbehet nga e djathta, i bie shtylles perseri dhe Muca bllokon me faull portierin, Ngo merr topin haptazi dhe e shtyn me dore, minuta eshte 95:45.

 

Armand Duka dhe Edi Rama

Vendosi arbitri jo si gjithnje Enea Jorgji; Ne ndeshjen Partizani-Tirana dha 4 minuta shtese dhe, edhe pse u luajten 2 dhe 2 u vonuan, fiks tek e 4-ndeshja mbaroi; Ne ndeshjen Kuksi-Skenderbeu shtoi 1 minute dhe, edhe pse Kuksi shenoi gol pak sekonda pas 1 minuti shtese, Enea Jorgji mbylli ndeshjen fiks dhe goli as qe u quajt!

Nderkohe ne Gjirokaster eshte edhe me nam, nam fare; Shiheni golin e Luftetarit, i qarte e ne drite te diellit; As offside e as faull! Po cfare? Hic, arbitri! Edhe me keq, ne dy ndeshje, dy standarde: Nese ai ne Gjirokaster eshte faull pa prekur kerkend, ky ne Tirane eshte sterfaull! Po le manjane faullat dhe kartonet, gjera te vogla ne dukje por qe vendosin kur te lene me 10 lojtare dhe ekipin e favorizuar gjithnje me 11.

Tani qe shkruaj cdo gje ka mbaruar! Ka muaj qe degjoj se futbolli ne kete vend eshte ne krize prej parave! Te gjithe, perfshire titullarin e SISTEMIT, ulerasin kunder taksave a thua se paguan kush taksa prej tyre! Po ua them prape; SKA PARA KUR SKA GARE, KUR FITUESI PARACAKTOHET! /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono