Botohen kujtime dhe dëshmi në kolanën prej 11 veprash të kujtesës

17:15 | 21/02/201917:150

Instituti i Studimeve të Krimeve të Komunizmit boton kolanën prej 11 veprash me memuarët, kujtime dhe dëshmi mbi të shkuaën komuniste. Drejtori Agron Tufa thotë se kësaj here me mjaft rëndësi është edhe albumi i retushimit, ku shuheshin fotot e protagonistëve dhe vendosej gjithnjë si kryepersonazh Enver Hoxha. 

Instituti i Krimeve të Komunizmit promovi kolanën prej 11 veprash. Drejtori i i këtij institucioni, Agron Tufa, thotë se kësaj herë dominojnë rrëfimet e dëshmitarëve okularë të rrëfyera në vetë të parë.

Me mjaft interes është edhe botimi i një albumi fotografie, ku dëshmohet qartë retushimi i personazheve dhe mbivendosja e personave të tjerë, të cilët nuk kanë patur rëndësi në momente kyçe të historisë, kjo sipas Tufës vihet re që në periudhën e luftës dhe më tepër me instalimin e pushtetit komunist në Shqipëri.

Rrëfimi i së shkuarës përmes këtyre librave është njëra anë, ndërsa shpërndarja e këtyre librave në Shqipëri është shumë i rëndësishëm për t’u bërë e njohur kjo periudhë e historisë tek brezat. Tufa thotë se libri shpërndahet anekënd vendit.

Instituti i Krimeve të Komunizmit për botimin e kolanës vjetore ka një buxhet prej 3 milionë lekësh./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono