Bota gjatë vitit 2020 përmes fotove

schedule11:40 - 31 Dhjetor, 2020

schedule 11:40 - 31 Dhjetor, 2020

Disa vite në historinë e njerëzimit janë gdhendur në psikikën kolektive të një kombi apo kontinenti, pavarësisht nga vendndodhja, politika ose rrethanat ekonomike.

Më shumë se 1.6 milion njerëz kanë humbur jetën nga pandemia, duke i shtuar kësaj edhe humbjen e vendeve të punës dhe mënyrën e jetesës.

2020 ishte viti i një pandemie vdekjeprurëse dhe shkatërruese

Shumica e njerëzve nuk kishin dëgjuar kurrë fjalën ” Covid-19″ në fillim të vitit. Tani ata janë pjesë e jetës tonë të përditshme, nga nxënësi më i ri në shkollë deri te pensionisti më i moshuar.

Pandemia ka ndryshuar mënyrën sesi dhe ku ne punojmë, udhëtojmë, mësojmë dhe shoqërohemi. Fshtë nxitur fryma e komunitetit, por gjithashtu ka krijuar  pakënaqësi dhe teori konspirative pasi ka tensionuar sistemet shëndetësore dhe ka mbyllur kufijtë kombëtarë.

Në SHBA, ky ishte gjithashtu një vit kur u ekspozuan diferencimet midis racave dhe pabarazisë të adresuara nga lëvizja Black Lives Matter.

8 janar

Punëtorët e shpëtimit kërkojnë skenën ku një aeroplan ukrainas u rrëzua në Shahedshahr, në jugperëndim të kryeqytetit Teheran, Iran.

15 janar

Vullnetarët e kafshëve kërkojnë kafshët shtëpiake të lëna nga pronarët pasi ikën në qendrat e evakuimit pas shpërthimit të vullkanit Taal në Lemery, Batangas, Filipinet e Jugut.

 

15 janar

Një djalë sirian është evakuuar pas një sulmi ajror të regjimit.

25 shkurt

Presidenti Donald Trump hedh petale trëndafili gjatë një ceremonie në Raj Ghat Mahatma Gandhi Memorial, në New Delhi, India.

 

22 mars

Një vullnetar policie dezinfektohet për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, në Pamplona, Spanjën veriore.

28 mars

Fqinjët flasin me njëri-tjetrin nga ballkonet e tyre në Paris, pas kufizimeve të lëvizjes.

9 prill

Punëtorët varrosin trupat në një hendek në Hart Island, në lagjen Bronx, New York.

 

10 maj

Sheshi Trocadero në Paris qëndron pothuajse bosh gjatë izolimit në Francë.

31 maj

Protestë në Minneapolis mbi vdekjen e George Floyd.

22 qershor

Agustina Cañamero, 81 vjeçe dhe Pascual Pérez, 84 vjeç, përqafohen dhe puthen përmes një ndarjeje plastike për të shmangur infektimin me koronavirusit në një shtëpi pleqsh në Spanjë.

 

12 korrik

Një pamje ajrore tregon një fushë me rrathë të pikturuar për distancën sociale në shëtitoren e Rinit në Dusseldorf, Gjermani.

 

 

29 korrik

Pelegrinët muslimanë rrethrrotullohen rreth Qabes teksa mbajnë distancën sociale për t’u mbrojtur nga koronavirusi përpara pelegrinazhit në Mekë.

1 gusht

Një mi lëviz mes flakëve në Kaliforni.

4 gusht

Hoda Kinno, 11 vjeç, evakuohet nga xhaxhai i saj Mustafa pas shpërthimit masiv në portin në Bejrut, Liban.

4 gusht

Një burg i sigurisë së lartë në Izalco, Sonsonate, El Salvador.

 

11 nëntor

Emigrantët shpëtohen në Detin Mesdhe pasi u larguan nga Libia për të arritur në Europë përmes një gomoneje.

 

5 dhjetor

Një burrë i veshur si Babagjyshi qëndron në një teleferik, Rio de Janeiro, Brazil.

 

14 dhjetor

Hëna mbulon diellin gjatë një eklipsi diellor në Piedra del Aguila, Argjentinë.