Borrel jep alarmin: Ky shtet po i bashkohet Rusisë për armët bërthamore

schedule15:55 - 28 Shkurt, 2022

schedule 15:55 - 28 Shkurt, 2022

Ministrat e mbrojtjes të vendeve të BE-së u takuan virtualisht të hënën për të diskutuar mbështetjen ushtarake për Ukrainën në mes të luftës së vendit me Rusinë. Të dielën, vendet e BE miratuan furnizime me armë për Ukrainën me vlerë 450 milionë euro (503 milionë dollarë) dhe pajisje mbrojtëse me vlerë 50 milionë euro (55 milionë dollarë). Një tjetër vendim i rëndësishëm i BE-së ishte mbështetja e ushtrisë ukrainase me avionë luftarakë dhe karburant.

Përpara takimit të ministrave të mbrojtjes, shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell tha se “ne do të flasim me ministrat e mbrojtjes ose situatën ushtarake në terren, se si po vazhdon lufta në Ukrainë”.

Duke vënë në dukje se takimi synonte gjithashtu të koordinonte veprimet individuale të secilit shtet anëtar për këtë çështje, Borrell tha se ata do të diskutonin se çfarë të bënin me 500 milionë euro “që dje vendosëm t’i jepnim Forcave të Armatosura të Ukrainës”.

Përfaqësuesi i lartë tha më tej se lufta në Ukrainë ishte “e ashpër” dhe se “ukrainasit po rezistojnë”.

“Rusia po paguan një numër të madh të viktimave, por ne duhet të sigurojmë municion (në Ukrainë), ju duhet të siguroni armë të kalibrit të lartë dhe ekuivalente antitank,” shtoi ai.

Para takimit të ministrave të mbrojtjes së Bashkimit Europian në Bruksel, përfaqësuesi i lartë i politikës së jashtme dhe të sigurisë së Bashkimit Europian, Josep Borrell është prononcuar mbi përshkallëzimin e luftës në Ukrainë dhe përfshirjen e Bjellorusisë në të:

“ Ka një referendum të rremë në Bjellorusi që synon ndryshimin e Kushtetutës për t’i dhënë vendit statusin e vendit bëthamor. Kjo është shumë e rrezikshme. Nëse vendi ndryshon statusin e tij si një vend bërthamor, ne e dijmë se ç’do të thotë. Do të thotë që Bjellorusia të bëhet vend bërthamor. Do të thotë, që Rusia të vendosë armë bërthamore në Bjellorusi. I bëra thirrje qytetarëve të Bjellorusisë për të protestuar mbi këtë dhe për agresionin e Rusisë në Ukrainë”, është shprehur Borrel .

Duke thënë se një vendim i tillë për të ndryshuar statusin e saj jo-bërthamor ishte “i rrezikshëm”, tha Borrell, “do të thotë se Rusia do të vendosë armë bërthamore në Bjellorusi dhe kjo është një rrugë shumë e rrezikshme”.

Ai i bëri thirrje popullit bjellorus të “protestojë kundër vendimit dhe gjithashtu të protestojë kundër agresionit nga Bjellorusia në Ukrainë”.

Borrell i mbylli fjalët e tij duke theksuar se “bota nuk mund të lejojë që një vend i fuqishëm të shkatërrojë fqinjin duke përdorur kapacitetet e tij ushtarake”.

Lufta e Moskës kundër Ukrainës hyri në ditën e saj të pestë të hënën, me raportet e fundit që tregojnë se trupat ruse po shkonin drejt kryeqytetit, Kiev.

Ajo u prit me një protestë nga komuniteti ndërkombëtar, me BE, MB, Japoni dhe SHBA që zbatuan një sërë sanksionesh ekonomike kundër Rusisë. Të paktën 102 civilë janë vrarë deri më tani në Ukrainë dhe më shumë se 500,000 të tjerë janë larguar nga vendi, sipas zyrtarëve të OKB-së. /abcnews.al/