Besnik Baraj: Diferenca ndërmjet PS dhe PD është diferencë kulturore

schedule22:41 - 17 Qershor, 2019

schedule 22:41 - 17 Qershor, 2019

Në Byro Politike me gazetaren Juli Xhokaxhi, mbrëmjen e sotme është diskutuar situata aktuale dhe përgjimet e gazetës gjermane BILD. Të ftuarit në studio ndanë mendimin e tyre në lidhje me to. Fatbardh Kadilli dhe Besnik Baraj gjatë bisedës në studio kanë komentuar kështu:

Ne po flasim politikisht këtu, nëse kemi kurajën për të quajtur vrasës dikë,ta keni kurajën ta quani me emrin që meriton, masakër elektorale sepse edhe produktin e kishte prej masakre, tjetërsoi komplet tesutin politik dhe aksioni politik me banditë me para ka qenë atje ku kishte bastione të të djathtës. Kjo ngjarje do të thotë pse nuk mund të ketë zgjedhje në shqipëri, gjithkush duhet ta shohë”, tha Kadilli.

Diferenca ndërmjet PS dhe PD është diferencë kulturore, që unë personalisht e kam ndjerë që në komisione në lidhje me agresivitetin dhe qytetarinë. Po them vetëm dy fakte: Kemi përgjimet e mëparshme që u shoqëruan me 4 vrasje dhe përgjimet e bëra sot. Kryeministri i sotëm nuk i justifikon ato por thotë ti shkojë deri në fund ndërsa kryeministri kur u vranë 4 njerë në bulevard, justifikoi vrasjet duke thënë i kanë vrarë socialistët, kjo është diferenca, kryeministri i asaj kohe mori gjithë videot vizuale dhe i zhduku. A mund të besoj unë në sinqeritetin tuaj, kur krimin  elektoral që ende nuk është vërtetuar nuk e barazojnë as me vrasjet e 4 njerëzve që u vërtetua nga mediat”, tha Baraj. /abcnews.al