përgjimet

pergjimet-jan-prenga.jpeg
nev ila13:41 | 30/01/2020

Përvec zgjerimit të hartës së trupi për gjetjen e trupit të Jan Prengës, burime policore kanë njoftuar se janë zbuluar në bazë të përgjimeve në marrëveshje dhe me autoritetet britanike se cili ka qenë personi që ka urdhëruar pengmarrjen dhe vrasjen e Jan Prengës.

Siç raporton Glidona Daci për ABC News, bëhet fjalë për Dritan Gramoz Rexhepi, sipas policisë ky është personi që porositi nga burgu në Ekuador pengmarrjen e Jak Prengës.

Rexhepi ndodhet në burg në Ekuador që prej vitit 2014, aty ai njihet edhe me emrin Lulzim Murataj.

Për autoritetet shqiptare por jo vetëm Rexhepi njihet si person me rrezikshmëri të lartë shoqërore pasi ai ka kryer një sërë veprash të rënda penale jo vetëm në shqipëri.

Dritan Rexhepi, i  njohur si “koka” i një rrjeti trafiku kokaine, në bazë të përgjimeve ka komunikuar më vëllain e Jan Prengës, Astrit Prengën i cili ndodhet në burg në Mbretërinë e Bashkuar.

Rexhepi mësohet se i ka kërkuar Astrit Prengës që të japë sqarime në lidhje me drogën që ka humbur.

Astriti mendohet se ka patur për detyrë që të marrë lëndën narkotike nga porti i Portsmooth në Britaninë e Madhe dhe ta dërgojë në destinacionin final por droga nuk është dorëzuar nga Astrit Prenga.

Dritan Rexhepi

Duke qenë në këtë situatë Rexhepi ka dhënë urdhrin për rrëmbimin e vëllait Jan Prengës, urdhër i cili u zbatua në 17 janar.

Në përgjime të tjera gjithashtu kanë dalë se familjarë të Jan Prengës kanë dërguar persona për pajtim gjaqesh në Bardhaj të Shkodrës për të bërë të mundur qetësimin e situatës, dhe Jan Prenga të kthehej i gjallë pranë familjes.

Por në fakt tashmë policia ka konfirmuar se Jan Prenga ka humbur jetën.

Ditën e nesërme do të caktohet masa e sigurisë për 5 personat tashmë të arrestuar.

Renea gjithashtu ka patur një aksion ditën e sotme në Shkodër ku sipas burimeve ky operacion ka të bëjë pikërisht me pengmarrjen e Jan Prengës./abcnews.al

pergjimet-jan-prenga.jpeg
nev ila16:10 | 29/01/2020

Policia ka sekuestruar me dhjetëra orë filmime nga kamerat e sigurisë përreth resortit në Shijak ku mendohet se makina tip “Range Rover” i bardhë bashkë me 4 persona të tjerë kanë marrë peng Jan Prengën.

Ky automjet fillimisht është filmuar në zonën e Laprakës më pas në zonën e resorit në Shijak. Siç raporton Glidona Daci për ABC News, burimet kanë thënë se pengmarrja e Jan Prengës ka patur si shkak marrjen prej 60 kg kokainë nga vëllai i Prengës dhe nuk e ka dorëzuar në destinacionin final.

Prokuroria e Tiranës pas një urdhri të marrë nga gjykata ka vënë nën përgjim familjarët e Jan Prengës ku rezulton se vëllai i Jan Prengës Astriti, në një telefonatë me familjarët e tij ku u ka kërkuar këtyre të fundit të mos kenë asnjë lloj bashkëpunimi me policinë e shtetit të mos komunikojnë me policinë në asnjë lloj momenti.

Sipas përgjimeve ka rezultuar se Astriti u ka thënë familjarëve se e ka dorëzuar sasinë e kokainës në destinacion.

Por burime për ABC news thonë se nga përgjimet gjithashtu mësohet se sasia e kokainës nuk është e plotë pasi bëhet fjalë për një pjesë tjetër edhe më të madhe prej 300 kg kokainë, e cila nuk është dorëzuar ende.

Nga përgjimet mësohet se vëllai i jan Prengës Astriti u ka thënë familjarëve se Jani ndodhet në zonën e resorit dhe është gjallë dhe mirë, por gjithçka është hedhur poshtë nga kamerat e sigurisë.

Sipas filmimeve trupi i Jan Prengës nxirret i zhveshur nga automjeti tip range rever dhe më pas futet në një tjetër furgon. Janë parë gjithashtu persona të tjerë me kazma e lopata ku dyshohet se janë përdorur për të varrosur trupin e Jan Prengës.

Dyshimet më të forta burimet policore i kanë për Festim Bexhdilli 30 vjeç i cili dyshohet se është personi që ka varrosur trupin e Jan Prengës.

Policia ndërkohë ka shpallur në kërkim 4 persona të cilët dyshohet se kanë urdhëruar pengmarrjen. Të 4 nuk janë të panjohur por figura të njohura të krimit për policinë shqiptare por jo vetëm./abcnews.al

gazemend-bardhi-1280x712.jpg
nev ila15:31 | 29/12/2019

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka reaguar rreth përgjimeve të publikuara për shit-blerje vote mes moderatores Dajana Shabani dhe Hermes Nikaj, i quajtur ndryshe ‘Zogu i Tiranës’. Bardhi shkruan se në cdo përgjim të ligjshëm kur hetohet krimi i organizuar apo prostitucioni blerja e votës nga Edi Rama dhe Erion Veliaj është e kudogjendur.

Postimi i plotë i Gazment Bardhit:

“Në çdo përgjim të ligjshëm të prokurorisë, kur heton krimin e organizuar apo kur heton një rrjet prostitucioni, blerja e votës nga Edi Rama dhe Erion Veliaj është e kudogjendur. Edhe kur vetë kandidon, vetë voton, vetë numëron.

Përgjimi i një grupi të akuzuar për rrjet prostitucioni në Tiranë zbulon se për të nxitur qytetarët të votojnë, veçanërisht në Tiranë, janë paguar 20 mijë lekë. Është akoma më e dënueshme, kur në këtë pazar kriminal përfshihet një prezantuese televizive.

Sa kohë Edi Rama të jetë në krye të qeverisë, blerja e votave do vazhdojë. Ai ka bllokuar nëpërmjet prokurorisë së kontrolluar prej tij, hetimin dhe ndëshkimin për dosjet 339 dhe 184, pikërisht si garanci se askush që ble e vjedh vota nuk do të ndëshkohet.

Për Prokurorinë e Posaçme Kundër Korrupsionit (SPAK) dosja e re për blerjen e votës në Tiranë në votimet moniste të 30 Qershorit, është një test për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë së korrupsionit dhe krimit elektoral!

Dosje si kjo e Tiranës, apo famëkeqet 339 dhe 184 janë prova të pakundërshtueshme se largimi i blerësit dhe dhunuesit të votës të lirë, Edi Rama, si dhe garantimi i zgjedhjeve të lira e te ndershme, është nevojë urgjente për Shqipërinë”, shkruan Bardhi.

Më herët gjatë ditës së sotme edhe nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, në rrjetin social “Facebook”  ka reaguar me kritika ndaj Prokurorisë së Posaçme (SPAK).

Ai shprehet se një SPAK që do t’i shmanget çështjes më kritike në Shqipëri, asaj të vjedhjes së votave, është një SPAK që vdes pa lindur ende./abcnews.al

ervin-salianji.jpg
nev ila15:39 | 17/12/2019

Ervin Salianji në një deklaratë për mediat ditën e sotme nga selia blu ka publikuar përgjimet e Alfred Alizotit për dosjen “Babale”

Sipas Salianjit Edi Rama ka përdorur pushtetin e tij ka sajuar dosjen kundër opozitës, ka shpikur aktorët kundër saj, ka manipuluar duke hequr prej dosjes përgjimet zyrtare që implikojnë në mënyrë flagrante dëshmitaren e sajuar të qeverisë dhe drejtues të lartë të policisë së shtetit, të cilët po përdoren sot, dhe janë e vetmja alibi, dhe provë e prokurorisë, në gjyqin kundër opozitës.

Salianji tha se sot u paraqitën disa prej përgjimeve ku paguhet dëshmitari Alizoti prej drejtuesve të lartë, drejtorit dhe nëndrejtorit të policisë së Fierit dhe shumë përgjime të tjera të cilat nuk janë transkriptuar nga ana e prokurorisë.

“Këto video faktojnë qartësisht vënien e qeverisë në shërbim të krimit dhe më pas të mbulimit të krimit për të shpëtuar fytyrën qeverisë. Sajimin e dëshmitarit të rremë zbulohet edhe në përgjime zyrtare të prokurorisë. Përgjimi zyrtar me drejtorin e Policisë së Fierit dhe me nëndrejtorin fakton se policia është vënë në shërbim të qëllimit politik të qeverisë Rama për të fshehur të vërtetën e vëllait të ministrit të brendshëm në detyrë atë kohë. Dokumentet zyrtare faktojnë se përveç gazetarit që po investigonte Agron Xhafaj dhge Albert Veliu ishin nën survejim nga shërbimi sekret por edhe nga prokuroria e krimeve të rënda për transportin e një sasie marramendëse Cannabis sativa në drejtim të Italisë.  Faktet tregojnë se pushtetin e kanë në dorë kriminelët dhe nënshtrimin e policisë për interesa politike. Për fat të keq të gjitha këto nuk janë marrë si pjesë e hetimit”, tha Salianji.

Më tej në përmbyllje të fjalës së tij Salianji njoftoi se ditën e nesërme do të ketë publikime të reja të përgjimeve të bisedave për çështjen “Babale” që sipas Salianjit nuk janë marrë parasysh dhe se faktojnë lidhjen e shtetit me krimin.

“Nesër në 10 fakte dhe prova të reja shkencore që faktojnë në mënyrë të padiskutueshme të gjithë atë që ne kemi thënë deri më sot”, tha Salianji./abcnews.al

SHBA-FBI.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela19:29 | 29/08/2019

Ish-drejtori i FBI-së në Shtetet e Bashkuara është kritikuar për shkelje të ligjit pasi ka publikuar informacione sekrete mbi kontaktet e tij me presidentin Donald Trump, kur ky i fundit i kërkonte të mbyllte një hetim mbi një nga këshilltarët e tij.

Ish-drejtori i FBI-së, Xhejms Komej është kritikuar nga Departamenti amerikan i Drejtësisë për rrjedhje të informacioneve mbi ndërveprimet e tij me presidentin Donald Trump. Nga një hetim i realizuar Departamenti i Drejtësisë ka arritur në përfundimin se Komej kishte dështuar në përmbushjen e detyrës së tij për ruajtjen e informacioneve të klasifikuara. Departamenti deklaroi se Komej kishte shkelur rregullat e FBI-së, duke ia dhënë informacionin një miku të tij, që më pas ia kishte përcjellë një gazetari të “Nju Jork Tajms”. Megjithatë, kryeinspektori i Departamentit tha se nuk do të rekomandojë procedimin e Komej për shkeljen e kryer. Xhejms Komej ka qenë një kritik i zëshëm i presidentit Trump, që përpara se ai ta pushonte nga puna në maj të vitit 2017. Një raport i hartuar nga Departamenti i Drejtësisë sugjeron se, Komej i shkeli rregullat pas shkarkimit, duke shpërndarë pjesë të klasifikuara të një memorandumi mbi bisedat e tij me Trump. Ai kishte mbajtur kopje të memorandumit në një kasafortë në shtëpinë e tij dhe nuk kishte informuar FBI-në se kishte bërë një gjë të tillë. Memorandumi thuhet se përmbante bisedën ku Trump i kërkonte Komej të mbyllte hetimet e FBI-së mbi këshilltarin e tij për sigurinë kombëtare, Majkëll Flin. Ky i fundit u shkarkua më vonë për shkak të rolit të tij në kontaktet me zyrtarët rusë dhe u vetëdeklarua fajtor se kishte gënjyer FBI-në për takimet e zhvilluara me ta. /ABC News Albania 24/7

PERGJIMET-VUCIC-ABCM2T1.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela15:38 | 02/08/2019

Një skandal përgjimesh ka përfshirë në ditët e fundit edhe Serbinë. Presidenti Aleksandar Vuçiç ka publikuar dokumente sekrete që tregojnë se ai është përgjuar kur ka qenë në opozitë. Lëvizja e kreut të shtetit është kritikuar nga ish-zyrtarë serbë, me argumentin se cënon sistemin e sigurisë së vendit.

Atë që ndodhë në fqinjësi, prite në shtëpi! Kjo thënie jona e moçme, pas skandaleve të përgjimeve në disa vende të rajonit, përfshirë këtu Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë, por edhe Kosovën, është bërë aktuale edhe në Serbinë fqinje. Ka qenë presidenti Aleksandër Vuçiç ai i cili, në një televizion të afërt me regjimin e tij, ka shpalosur dokumente që dëshmojnë se ka qenë i përgjuar për mbi 20 vjet në kohën e veprimit të tij prej opozitari, nga viti 1995 e deri më 2012. Ai, si prove për këtë në televizionin Pink ka cituar raporte zyrtare të klasifikuara si sekret shtetëror, duke përmenduar edhe emra gjykatësish të cilët kishin autorizuar përgjimin, por edhe emra të diplomatëve të huaj, kryesisht nga Franca, Hungaria, Rusia e Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me të cilët kishte kontaktuar.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Ata kanë marrë rusët, amerikanët, hungarezët dhe francezët në mënyrë që të shikojnë tërërsisht politikën time dhe politikën tone edhe ndaj evropianëve, edhe ndaj rajonit, edhe ndaj fuqive të mëdha, Rusisë dhe Amerikës”, vlerësoi Vuçiç duke shpalosur dokumente që në krye mbajnë togfjalëshin ‘Sekret shtetëror”.

Një veprim i këtillë i shefit të shtetit është kritikuar nga ish-zyrtarë, por edhe ekspertë të fushës, të cilët për televizionin N1 thonë se një veprim i këtillë është i palejueshëm, për shkak se, thonë ata, cënojnë sistemin e sigurisë së vendit. Boris Tadiç është ish president i Serbisë, në kohën e të cilit është bërë shumica e përgjimeve:

Boris Tadiç, ish-president i Serbisë: “Zbulon sekrete të shtetit, kryen vepra penale. Shkatërron shërbimin e sigurimit të shtetit dhe themelet e shtetit që janë shërbimet e sigurimit të shtetit, pa të cilat është i pamundur ekzistimi i shteteve”, vlerëson Boris Tadiç duke shtruar pyetje se kush do të mund të punojë në të ardhen në këtë shërbim kur presidenti i shtetit zbulon sekrete shtetërore.

Ekspertët e fushës në Beograd thonë se pëgjimi i diplomatëve të huaj bënë pjesë në atë që cilësohet si ‘përpunim statusor’, ndërkohë që analistët publikimin e dokumenteve me siglën ‘sekret shtetëror’ e shikojnë si përpjekje të presidentit Vuçiç dhe qeverisë së tij për të spostuar vëmendjen nga vala e protestave antiqeveritare që prej muajsh ka mbërthyer qytetet më të mëdha të Serbisë. /ABC News Albania 24/7

matthew-palmer-1280x720.jpg
nev ila19:07 | 28/06/2019

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Europën, Matthew Palmer ka deklaruar se zgjedhjet lokale në Shqipëri duhet të zhvillohen më 30 qershor. Në një intervistë për VOA, ai u ka bërë thirrje liderëve të opozitës që të distancohen nga dhuna, ndërsa ka nënvizuar se përgjimet e publikuara në gjermanen “Bild” duhet të hetohen seriozisht.

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Europën, Methju Palmer ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara njohin 30 qershorin si datë legjitime për mbajtjen e zgjedhjeve vendore në Shqiperi. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, Palmer ka theksuar se pas zgjedhjeve do të formohet Gjykata Kushtetuese dhe palët do të mund të adresojnë atje pakënaqësitë e tyre lidhur me procesin.

Ne presim që zgjedhjet të zhvillohen më 30 qershor. Shpresojmë që ato të zhvillohen në mënyrë të qetë e transparente. Pas zgjedhjeve do të formohet Gjykata Kushtetuese dhe shpresojmë që mosmarrëveshjet për kohën e zhvillimit të zgjedhjeve të zgjidhen përmes institucioneve të vendit”, tha Palmer.

Palmer ka theksuar se zgjedhjet do të konsiderohen legjitime nga faktori ndërkombëtar pavarësisht refuzimit të opozitës për të marrë pjesë në to.

“Është një situatë më pak se ideale, që zgjedhjet vendore të zhvillohen pa pjesmarrjen e opozitës, por kjo nuk do të thotë që zgjedhet në vetëvete nuk janë të vlefshme. Njerëzit do të kenë mundësi të dalin për të votuar, për të shprehur mendimin e tyre, askush nuk duhet t’i pengojë për këtë”, tha ai.

Në vijim Palmer ka shprehur shqetësimin e tij për verifikimin e akteve të dhunës gjatë ditës së zgjedhjeve dhe në emër të administratës amerikane i ka bërë thirrje opozitës që të distancohet nga akte të tilla.

“Absolutisht. Dhe u bëjmë thirrje udhëheqësve të opozitës t’ua bëjnë të qartë përkrahësve të tyre që më 30 qershor të mos ketë dhunë, që askush të mos pengojë të drejtën e atyre që dëshirojnë të marrin pjesë në zgjedhje” u shpreh zyrtari amerikan.

Sa u takon përgjimeve të publikuara në revistën gjermane “Bild”, zyrtari i Departamentit të Shtetit ka nënvizuar se ato duhet të hetohen me seriozitet nga institucionet shqiptare.

Këto janë akuza serioze që duhet të hetohen. Ne do të mbështesim një hetim nga institucionet dhe autoritetet shqiptare, një hetim që është profesional, transparent, që të çon drejt një përfundimi. Këto janë akuza shumë serioze, që kërkojnë hetime serioze”, deklaroi ai.

Matthew Palmer ka shtuar më tej se administrata amerikane shpreson që pas 1 korrikut situata në Shqipëri të ndryshojë. Ai ka theksuar se pret që qeveria dhe opozita të ulen në dialog për të realizuar reformën elektorale sipas rekomandimeve të ODIHR-it, gjë që sipas tij do të krijonte kushtet që në të ardhmen zgjedhjet të zhvillohen me mbështetjen e të gjitha palëve./ABC News Albania 24/7

edi-rama-peter-Tiede.jpeg
nev ila19:15 | 25/06/2019

Gazetari gjerman i gazetës Bild, Peter Tiede thotë se kryeministri Edi Rama ka kontraktuar një nga avokatët më të shtrenjtë në Gjermani.

Në fakt avokati i zgjedhur nga kryeministri, Matthias Prinz, për ta përfaqësuar në betejën ligjore kundër gazetarit, Peter Tiede, në një intervistë në vitin 2016 për të përditshmen welt.de, ka konfirmuar se pagesa për 1 orë pune, në studion e tij ligjore, kushton 750 euro/ora,  (kliko këtu për artikullin) një shifër goxha e majme për xhepat e shqiptarëve.

Matthias Prinz është një nga avokatët më me prestigj, bashkë me studion e tij ligjore në Hamburg të Gjermanisë.

Edhe vetë Tiede i është kundërpërgjigjur kryeministrit Rama në lidhje me padinë e ngritur. Me një status në rrjetet sociale, Tiede shkruan se:

Oh, zoti Rama … Çmenduri: Kryeministri i Shqipërisë Rama dëshiron të më padisë mua. Ai tashmë ka të paktën një avokat – në fund të fundit, një nga ato më të shtrenjtët në Gjermani … por ai nuk ka më shumë …”.

Kryeministri Rama ditën e sotme njoftoi se i ka dhënë prokurën avokatit gjerman Matthias Prinz, për nisjen e procesit gjyqësor mbi publikimet e BILD.

Ajo që nuk dihet ende është se, cili është objekti i padisë që ka inicuar kryeministri Rama kundër Peter Tiede gazetarit të BILD, i cili publikoi audio-përgjime nga dosjet “339” dhe “184”, të cilat janë ende nën hetim.

Mbetet për tu parë, nëse kjo është një betejë mes qeverisë shqiptare dhe gazetarit gjerman, apo një betejë personale e kryeministrit Rama kundër Peter Tiede./abcnews.al

protesta-tetove-1280x726.jpg
nev ila16:55 | 24/06/2019

Pas publikimit të bisedave të përgjuara nga El Cheka, janë zhvilluar protesta në Tetovë kundër drejtuesve të BDI-së. Marshi filloi nga Universiteti i Tetovës, por protestuesit nuk u lejuan nga policia që të protestojnë para selisë së BDI-së. Numrin e vogël të protestuesve, organizatorët e arysetuan me presionet.

Kështu u pritën protestuesit që ishin nisur për të selia e BDI-së për të shprehur revoltën e tyre ndaj regjimit, sic thonë ata diktatorial, të partive në pushtet, e sidomos BDI-së që në bombat e fundit të publikuara nga El Cheka, dëgjohen  funksionarë të kësaj partie.

Edhe pse tentuan të bindin policinë t`ju hapin rrugën, një gjë e tillë nuk ndodhi. Blerim Ahmedi, në cilësinë e organizatorit, njëherësh vëllai i Sheqerim Ahmedit i njohur si “El-Cheka”, i cili publikon përgjimet, tha se kjo revoltë erdhi si pasojë e shumë rasteve të montuara ndaj shqiptarëve, ndërsa kërkoi zbardhjen e tyre.

Protesta është përkrahur edhe nga shoqata “Agimi” e Shqipërisë.

Protesta perfundoi e qetë dhe nuk u regjistrua ndonjë incident. Ndërkaq kjo nuk do të jetë protesta e fundit u zotuan organizatorët. Para fillimit të protestës njëri nga organizatorët Blerim Ahmedi kishte thënë se është kërcënuar nga policia, ku siç shprehet, i është thënë që protesta të mbahet në Kërçovë e jo në Tetovë.

krimet-1.jpg
ent ela10:51 | 24/06/2019

Prokuroria për Krime të Rënda ka marrë në pyetje Drejtorin e Hekurudhave në Durrës, Ani Dyrmishi, në kuadër të dosjes 339 emri i të cilit u përmend në njërin nga përgjimet e publikuara nga e përditshmja gjermane Bild.

Në përgjimet e publikuara, Dyrmishi zbulohet teksa fliste me Astrit Avdylin, ish i dënuar për vrasje. Biseda me Astrit Avdylin është bërë në kohën kur Ani Dyrmishi mbante postin e Drejtorit të Hipotekës në qytetin e Durrësit.

Burime thanë për Abc News se Dyrmishi e ka mohuar të ketë lidhje me Avdylin. Po ashtu, prokurorët e dosjes 339 kanë marrë edhe dëshminë e deputetit të PS, Ilir Ndraxhi, emri i të cilit lakohet gjithashtu në përgjimet e publikuara nga Bild.

Deputeti Ndraxhi i pyetur nga Abc News u shpreh se ka shpjeguar pozicionin e tij, ndërsa shtoi se nuk është në dijeni të bisedave  që ka bërë Astrit Avdyli.

“I mohoj akuzat në mënyrë kategorike unë kam asnjë lidhje me këtë person”, është shprehur Ndraxhi ndërsa në përgjime rezulton se vëllai i deputetit flet në telefon me Astrit Avdylin, ku ky i fundit e siguron se Ilir Ndraxhi do të jetë pjesë e listave të PS.

Në pyetje janë marrë edhe zyrtarë të tjerë lokalë, emri i të cilëve përmendet në dosjen 339./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono