Berisha sulmon Ballën: Do dalësh në kërkim si Gentian Sharra. Spiropali: Jeni bërë si i mbyturi që të mbyt

schedule16:39 - 30 Qershor, 2022

schedule 16:39 - 30 Qershor, 2022

Kryetari i PD, Sali Berisha, duke folur në foltoren e Kuvendit të Shqipërisë, deklaroi se sot situata në bujqësi dhe blegtori është shumë e rëndë.

Ndërkohë sulmoi dhe kreun e grupit parlamentar socialist Taulant Ballën, të cilin e etiketoi me emrin e Gentian Sharrës, të cilit një muaj më parë SPAK i sekuestroi 5 milionë euro pasuri pasi dyshohet se janë vënë nga krimi.

Gentian Sharra ka deklaruar se Berisha ka tokë në Tiranë në Dhërmi dhe në Lalzz. Ai do ketë 6 padi 3 civile e 3 penale. Shumë shpejt do  të dalë dhe ai në kërkim si Gentian Sharra i tij”, deklaroi Berisha.

Ndërkohë që i menjëhershëm ka qenë reagimi i Ministrja e Shtetit dhe Marrëdhënieve me Parlamentin, Elisa Spiropali, e cila tha se gjuha e ç’thurur e demokratëve në Kuvend tregon se sa të babëzitur janë ata për pushtet, dhe se çdo akuzë që hedhin ndaj socialistëve, janë gjërat që ata ëndërrojnë t’i bëjnë sapo të marrin pushtetit, por që për ta është ende vite dritë larg.

Nëse ka një stoli të cilës i është rënë në qafë në këtë Kuvend ajo është fjala e gjuhës shqipe. Të errur nga inati se sa më shumë përparojnë në luftën e tyre të brendshme, aq më shumë i largohen pushtetit që ëndërrojnë të bëjnë gjërat që po përmendin këtu. Ata kujtojnë se të gjitha gjërat që i bëjnë vetë ose do të donin ti bënin vetë, kujtojnë se i bëjmë ne. Nuk ka krim më të madh se ta kthesh sallën e Kuvendit të Shqipërisë në një arenë të tillë të shpërfytyrimit të gjuhës shqipe. Ne sot duhet të diskutonim me gjuhën që na takon si deputet,. Por ju jeni kapur pas flokëve të Saliut si i mbyturi që mbyt. Sa më shumë ju kapen në flokët e tij dhe flisni për qytetarët , por për qytetarët jemi ne që kemi qenë në krah të tyre, asnjë ditë të vetme si kemi lënë vetëm. Ju nuk merreni me qytetarët, ju doni të nxisni turmat që të shpëtoni Saliun”, tha Spiropali.

/Abcnews.al/