Basha: Shqipëria në kushtet e grushtit të shtetit

schedule14:01 - 13 Qershor, 2019

schedule 14:01 - 13 Qershor, 2019

Ndërkohë që parlamenti po vijon mocionin për dekretin e Presidentit Meta për shfuqizimin  zgjedhjeve të 30 qershorit, Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha në një bashkëbisedim me gazetarët tha se Shqipëria është në kushtet e grushtit të shtetit dhe nuk ka më pikë dyshimi që Edi Rama dhe bandat e krimit asgjësuan procesin zgjedhor të 2017-ës.

“Kjo konferencë në kuadër të kushteve të grushtit të shtetit. Tashmë nuk ka asnjë iluzion e pikë dyshimi se zgjedhjet e 2017 u diktuan nga krimi i organizuar, paratë e pista të drogës, kërcënimi masiv dhe satazhimi i votuesve shitblerja e votës, nga Avdulajt në Shijak te Shullazët në Tiranë, nga Bajrat në Shkodër te Habilajt në Vlorë, ku anembanë Shqipërisë rrjetet kriminale të cilësuara si të tilla mbi luftën kundër trafikut të drogës e parave të pista këto rrjet kriminale përmes një skeme dy vite më parë të mirëmneduar të Edi Ramës asgjësuan procesin zgjedhor 2017.

Raporti i ministrave teknikë i publikuar në fund të korrikut 17 zbuloi shkallën masive të vjedhjes së votës, raporti i OSBE ODIHR e cilëosi shitblerjen e votës problemin nr. 1 në Shqipëri .

Prokuroria e kapur nga Rama fjeti mbi dosjet 339 dhe 184 për të mbrojtur kriminelet e kapur në flagrancë duke bashkëpunuar me Gjiknurin, Dakon Tahirin, Ballën, Ndreun, Sterkajn me një duzinë zyrtarësh të lartë të PS përfshirë Ulsi Manjan dhe Xhemal Qefalinë, kjo shkallë masive e sistematike e kërcënimit të votuesve ishte shkaku i vetëm për rezultatin paradoksal të 2017 dhe kriminal të Ramës”.

Sipas Bashës bashkëpunimi i Ramës me rrjetet kriminale nuk nis në pranverën e 2017-ës, por qëkur Rama ishte në krye të Bashkisë së Tiranës.

“Bashkëpunimi i Ramës me rrjetet kriminale nuk nis në pranverën e 2017-ës. Të gjithë e mbajnë mend që Rama në 2015 kandidoi në Bashki njerëz të kërkuar nga Elvis Roshi te Artur Bushi, Termet Peçi e Klement Bardhi.

Rama e nisi bashkëpunimin me bandat e krimit që kur ishte në krye të bashkisë së Tiranës. Tiranës nuk iu dha kurrë një plan i përgjithshëm urban me qëllimin që Rama të ishte vetë ali e vetë kadi dhe të vendoste ku do ndërtohej e si do ndërtohej. Këto vite dëshmuan aleancën me krimin”. /abcnews.al