Basha: Platforma kërkon vullnet politik

schedule12:05 - 25 Shtator, 2018

schedule 12:05 - 25 Shtator, 2018

Pas prezantimit të platformës për verifikimin, hetimin dhe konfiskimin në rast të evidentimit të kontratave korruptive në kurriz të buxhetit të shtetit, përmes amendimit të ligjit antimafia, kreydemokrati Lulzim Basha gjatë një interviste televizive me gazetaren Eni Vasili ka theksuar se kjo është pjesë e alternativës që opozita i prezanton shqiptarëve.

Platformën e njoftuar për atë që quan shpëtim te ekonomisë së vendit, kryedmeokrati Lulzim Basha thotë se ndryshe nga Vettingu i politikanëve, nuk do t’ia kërkojë për miratim kësaj mazhorance, por do ta zbatojë kur në pushtet të jetë vetë ai.

“Kjo platformë kërkon vullnet politik dhe njerëzit që janë të përfshirë në këtë megaskandal të PPP-ve, tenderave, licensave, duke filluar kryeministri, ministrat, zyrtarë të kabinetit, drejtues të agjensive dhe ato kompani private që janë palë në këtë krim sepse në këtë krim që konsumohet janë dy palë, nuk mund të besohen këta njerëz, pra kjo nuk mund t’i besohet njerëzve të këtij kryeministri”, tha Basha.

Për Lulzim Bashën akuzat politike duhet të ndahen nga faktet.

“A ishte Taulant Balla vetë që tha që unë e kam mik pjesëtarin e bandës së Lushnjes? Aështë fakt që ky njeri në kundërshtim me neni 45 ka fituar tendera me vlerë 10 milionë euro. Neni 45 i prokurimeve publik e ndalon qartë që ai nuk duhet të marrë pjesë në tender jo mo të fitojë. Kjo nuk është akuzë politike, është fakt”, u shpreh Basha.

Për kryedemokratin Basha, Teatri është vija e kuqe dhe për këtë përsëriti kërcënimin ndaj kujtdo që do të bëhet palë në atë që quan aferë antikushtetuese, antiligjore dhe korruptive.

Çdokush që afrohet për të shkatërruar teatrin duhet të përgatitet që e njëjta gjë do ta presë atë dhe pronën e tij. Me atë mënyrë që do përpiqen të prishin godinën e teatrit, me atë mënyrë do të përballen edhe me pronën e tyre. Kushdo që i vë fitilin e dinamitit teatrit, duhet të bëhet gati që t’i vendosin fitilin e dinamitit pronës së tij. Kushdo që e djeg dhe e shkatërron teatrin me buldozer, duhet të presë që buldozeri të djegë shtëpinë e tij”, theksoi Basha.

Sa i përket akuzave drejtuar tij në kohën kur ishte qytetar i parë i Tiranës, Lulzim Basha i përbuz duke theksuar se akuzuesit kanë tashmë prej 5 vjetësh pushtetin për të hetuar atë dhe familjarët e tij. Nuk mjafton të ngresh gishtin kur ti ke pushtetin ndaj ose ta bëjnë ose ta qepin, deklaroi kreu i selisë blu./abcnews.al