Bardhi kërkesë Nikollës: Largoni Gardën nga salla, ktheni Kuvendin në normalitet

schedule11:39 - 23 Shkurt, 2023

schedule 11:39 - 23 Shkurt, 2023

TIRANË- Prezenca e Gardës së Republikës në Kuvend shkaktoi debat mes kryetares së Kuvendit dhe deputetit të Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi. Ky i fundit iu drejtua kryeparlamentares të largojë Gardën dhe të kthejë Kuvendin në normalitet, ndërsa i kujtoi se po shkel rregullore.

Ai theksoi se garda ndërhyn në Kuvend vetëm atëherë kur cenohet integritetit fizik i deputetëve. Sipas tij, në Kuvend nuk ka asnjë sjellje agresive dhe se Garda nuk duhet të jetë prezente.

“Po del në pension dhe nuk ke lexuar akoma rregulloren e Kuvendit. Garda hyn në sallë kur cenohet integriteti fizik I deputetëve. Ti duhet të kthesh normalitetin në seancën plenare, është detyrimi juaj sipas ligjit dhe Kushtetutës. Nuk ka këtu asnjë rrezik për konflikt fizik, s’ka ndërmend njeri të prek askënd me dorë. Urdhëroni daljen jashtë të Gardës, përndryshe seanca është në anormalitet, për shkakun tuaj”,  tha ai/abcnews.al