Barcelona pranë titullit pas fitores në Alavesh

schedule12:00 / 24/04/2019

Barcelona është vetëm një hap larg titullit, pas fitores ndaj Alaveshit në ligën spanjolle. Shpallet kampione nëse Atletiko humbet sonte me Valencian

Duhej fituar dhe u bë, ndërsa tani duhet pritur.

Barcelona, edhe pse disi me vështirësi, e bëri detyrën në ligën spanjolle në fushën e Alaveshit, duke qenë tani shumë pranë titullit.

Pas një pjese të parë me dominim absolut, me 81 për qind mbajtje të topit, por pa gola, katalanasit ia dolën pas pushimit.

Talenti I ri, Karles Alenja, shënoi një gol të shkëlqyer kolektiv dhe individual, dhe Luis Suarez vulosi shifrat 2-0 nga pika e bardhë e penalltisë.

Me këtë sukses në stadiumin e Vitorias, Barça arriti në 80 pikë në krye të renditjes, 12 pikë mbi Atletikon që pret sonte Valencian në “Uanda Metropolitano”.

Nëse skuadra e Simeones humbet, titulli vendoset zyrtarisht.

Për mediat në Katalonjë, çdo gjë është e mbaruar.

E përditshmja “Sport”: Sot mund të jenë kampionë! Barça nuk gaboi në Vitoria, dhe mund të fitojë titullin nëse Atletiko humb në shtëpi me Valencian!

“El Mundo Deportivo”: E prekin! Golat e Alenjës dhe Suarezit japin triumfin dhe e afrojnë Barcelonën në 3 pikë nga titulli I 8-të në 11 vjet!

Gazeta “Marka” në Madrid intrigon me dilemën e supozuar të katalanasve, ta fitojnë titullin në divan, apo në fundjavë në “Kamp Nou”.

“Nuk është fitore përfundimtare, por janë shumë të rëndësishme, – ishin fjalët e trajnerit Valverde, – është e qartë se ne jemi vetëm një fitore larg. Le të presim për të parë se çdo të bëjë Atletiko. Nuk ka rëndësi nëse e fitojmë në shtëpi duke parë televizor, apo të shtunën në “Kamp Nou”, rëndësi ka që ta fitojmë. Është shumë e vështirë të fitohet një titull”.

Valverde sqaroi se u detyrua ta aktivizonte Mesin pasi skuadra e tij nuk po arrinte të kalonte në avantazh, por për fat katalanasit e bënë pa pasur nevojën e lojtarit më të mirë të botës./abcnews.al

schedule12:00 / 24/04/2019