Barcelona një skuadër me të rinj për të ardhmen, a do funksionojë plani i katalanasve?

schedule12:37 - 22 Tetor, 2021

schedule 12:37 - 22 Tetor, 2021

Rinovimi i Barcelonës me Ansu Fati ishte një vendim i duhur për katalanasit që duket se e kanë marrë seriozisht ndërtimin e një skuadre me elementë të rinj që priten të jenë e ardhmja e Barçës. Gjatë kësaj jave drejtuesit e Barcelonës kanë bërë dy hapa të rëndësishme duke rinovuar me dy lojtarë me të ardhme të sigurt si Ansu Fati dhe Pedri.

Dy futbollistë të cilët duken se do jenë pika kryesore e udhëheqjes së projektit në vitet e ardhshme. Kontratat e të cilëve do përfundonin në qershorin e ardhshëm, janë rinovuar përkatësisht deri ne vitin 2026 dhe 2027. Kjo është Barça e 10 viteve të ardhshme që do vihet në provën e së vërtetës ditën e diel në “El Clasico”, kundër Real Madridit.

Sipas “Marca”, Barcelona tani më ka një formacion me lojtarë të rinj që priten të shpërthejnë në La Liga. Mosha mesatare e kësaj skuadre është 19-vjeç.

Inaki Pena 22-vjeç. Shikohet e ardhmja e portës se blaugranave. Kontrata e tij mbaron në vitin 2023.

Dest 20-vjeç. Mbrojtësi holandez është në sezonin e tij të dytë në Barcelonë. I gjithanshëm dhe me hapësirë ​​për përmirësim, Koeman ka filluar ta përdorë më lart, si anësor. Ai ka kontratë deri në vitin 2025.

Araujo 22-vjeç. Uruguaiani është pothuajse bosi i mbrojtjes së Barçës kur është i shëndetshëm. Shpejt, ai po ecën mirë në krye, një mbrojtës i mirë në lojën një-në-një … Dalja e topit është pika e tij për t’u përmirësuar. Ai ka kontratë deri në vitin 2023.

Eric Garcia 20-vjeç. I nënshkruar i lirë nga City këtë verë, ai ka një kontratë deri në vitin 2026.

Alejandro Balde 18-vjeç. Ai bëri debutimin e tij kundër Bayern, në një lojë shumë të vështirë, dhe la një ndjenjë të mirë. Ai ka kontratë deri në vitin 2024.

Nico 19-vjeç. Mesfushori që ka startuar në ndeshje si Atlético-Barcelona. Kush më mirë se Busquets mund t’i mësojë atij zanatin e një mesfushori. Ai ka kontratë deri në vitin 2024.

Gavi 17-vjeç. Nis me Barcelonën pavarësisht se nuk ishte në moshë madhore dhe  luan në ndeshjen ndërkombëtare me skuadrën spanjolle, me të cilën nisi në gjysmëfinale dhe në finale të Ligës së Kombeve të UEFA-s. Shumë personalitet, nuk rrudhet dhe përveçse di të luajë, është i pari që mbrohet. Ai ka kontratë deri në vitin 2023.

Pedri 18-vjeç. Një realitet i vërtetë, një nga lojtarët më të mirë spanjollë me 18 vite. Thirret të drejtojë mesfushën e Barcelonës. Punon dhe luan si të ishte një veteran.  Kontrata e tij është rinovuar këtë javë deri në vitin 2026.

Riqui Puig 22-vjeç. Është një nga talentet që ka krijuar më shumë pritshmëri vitet e fundit. Nuk është i preferuari i Koeman. Ai ka kontratë deri në vitin 2023.

Demir 18-vjeç. I majtë, i zoti, i pëlqen të fillojë nga e djathta dhe të hyjë brenda. Luaj mirë midis rreshtave. Barça ka një mundësi blerjeje për austriakun në fund të këtij sezoni.

Ansu fati 18-vjeç. Xhevahiri në kurorë, ka gjithçka për të qenë një yll botëror. I shpejtë, i tejmbushur, me imagjinatë dhe me shumë qëllim. Duhet të jetë ai që e çon Barcelonën në një nivel tjetër.

f.a/abcnews.al