Barcelona nën efektin e Xavit, një rrugëtim i përkryer

schedule22:17 - 4 Prill, 2022

schedule 22:17 - 4 Prill, 2022

Me 10 ndeshje deri në mbylljen e sezonit 2021/22 për Barcelonën, skuadra e Xavi Hernandez konsiderohet të jetë skuadra e vetme që mund të sfidojë Real Madridin në garën për titull.

Edhe pse skuadra e Carlo Ancelotti-t fitoi një ndeshje të rëndësishme në Celta Vigo të shtunën, Barcelona është matematikisht ende në garë pas emërimit të Xavi, i cili i ka ndihmuar Blaugranët të rizbulojnë formën e tyre dhe të ngjiten në vendin e dytë në tabelën e La Liga Santander.

Fillim i vështirë

Pas ardhjes së Xavi, Barcelona barazoi kundër Benfica-s dhe humbi ndaj Bayern Munichut.

Barcelona u mund gjithashtu nga Real Madrid në gjysmëfinalet e Superkupës së Spanjës përpara se të eliminohej nga Kupa e Mbretit në duart e Athletic Club, duke i humbur të dyja ndeshjet në kohën shtesë.

Ndërkohë, Xavi regjistroi tre fitore dhe tre barazime në gjashtë ndeshjet e tij të para në La Liga Santander. Megjithatë, ardhjet e Dani Alves, Ferran Torres, Adama Traore dhe Pierre-Emerick Aubameyang shërbyen si një nxitje e madhe për Blaugranat, të cilët janë përmirësuar ndjeshëm në dy muajt e fundit.

Nënshkrimet dhe një vrapim i frikshëm

Pas eliminimit të Kupës së Mbretit, Barcelona ka kaluar në një seri prej 13 ndeshjesh pa humbje, në të cilën ka mposhtur Atletico Madrid, Real Madrid dhe Sevilla në La Liga Santander.

Ndërkohë, ata eliminuan Napolin në Europa League dhe më pas u kualifikuan në çerekfinale të kompeticionit pasi kaluan para Galatasaray.

Në total, Barcelona ka regjistruar 10 fitore dhe tre barazime, pasi ka shënuar 33 gola dhe ka pranuar vetëm 10 në dy muajt e fundit.

Mbetet për t’u parë nëse Xavi ka mbërritur në kohë për të shpëtuar plotësisht sezonin e Barcelonës dhe për të fituar një trofe./ h.ll/abcnews.al