Barcelona ka besim se do të federojë transferimet e reja, “leva e katërt” e sakrificës ekonomike është gati

schedule09:15 - 9 Gusht, 2022

schedule 09:15 - 9 Gusht, 2022

Barcelona fillon La Liga Santander këtë të shtunën e ardhshme në “Spotify Camp Nou” kundër Rayo Vallecano, deri në të cilën kohë ata shpresojnë të kenë konfirmuar federimin e pesë nënshkrimeve të tyre dhe tre rinovimeve.

Në fakt, brenda klubit ekziston ndjenja se LaLiga do të japë miratimin e saj për skuadrën dhe do të konsiderojë se marrëveshjet e kryera tashmë janë të mjaftueshme.

Bordi i Barcelonës është i bindur se tre levat e aktivizuara që kapin vlerën e rreth 760 milionë euro, tashmë lejojnë nënshkrimet, Robert Lewandowski, Jules Kounde, Franck Kessie, Andreas Christensen dhe Raphinha, dhe tre rinovimet e Ousmane Dembele, Sergi Roberto dhe Gavi për t’u regjistruar.

Marrëveshja me këtë të fundit është mbyllur por nuk është bërë e ditur, ende në pritje të konfirmimit nga LaLiga se numrat përshtaten.

Për momentin Real Madridi thotë se Barcelona duhet të bëjë më shumë sakrifica, por katalanasit nuk janë dakord.

Barcelona është kapur pas opinioneve të auditorëve të cilët besojnë se nuk është e nevojshme aktivizimi i levës së katërt, shitja e 24.5 për qind të tjera të “Barca Studios”  për një vlerë prej 100 milionë euro të tjera për të lejuar mbishkrimet.

Raportet tregojnë se këto masa shtesë nuk janë të nevojshme. Ata gjithashtu pohojnë se nuk kërkojnë as shitjen e lojtarëve (si Frenkie de Jong ose Memphis Depay) ose skuadrën aktuale, veçanërisht kapitenët e tyre (Sergio Busquets dhe Gerard Pique), për të ulur pagën.

Në çdo rast, klubi katalanas ka gati levën e katërt për aktivizim të menjëhershëm, në rast nevoje.

Ata kanë bërë detyrat e shtëpisë. Barcelona do të presë deri në momentin e fundit për të ekzekutuar levën e katërt pasi siç këmbëngul se shifrat aktuale janë të drejta./ h.ll/abcnews.al