Autoritetet braziliane i thonë “jo” vaksinës ruse Sputnik VA

schedule10:46 - 27 Prill, 2021

schedule 10:46 - 27 Prill, 2021

Rregullatori shëndetësor brazilian (Anvisa) i është përgjigjur negativisht një kërkese nga disa vende për të futur vaksinën ruse Sputnik V kundër Covid-19, duke thënë se ka ende të dhëna të pamjaftueshme për sigurinë dhe efikasitetin e tij.

“Ne kurrë nuk do të lejojmë që miliona brazilianë të ekspozohen ndaj produkteve pa kontroll të duhur të cilësisë, integritet dhe efikasitet, ose të paktën në këtë situatë serioze me të cilën përballemi, pa një hulumtim që përfiton më shumë se rreziqet”, tha Presidenti i Anvisa, Antonio Barra Torres.

Menaxhmenti i Anvisa ndoqi rekomandimet e ekspertëve të saj të cilët shprehën “shqetësime” në lidhje me vaksinën ruse, e cila nuk ka marrë ende miratimin e Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) ose agjencisë përkatëse të SHBA (FDA).

Refuzimi për të futur Sputnik V nuk ndikon në analizën që Anvisa ka filluar për vaksinën, pas kërkesës që ajo mori në fund të marsit për përdorimin e saj emergjent. Për momentin shërbimi nuk ka publikuar vendimin e tij për shkak të mungesës së të dhënave.

Sputnik V është përdorur tashmë në shumë vende jashtë Rusisë, të tilla si Meksika, Argjentina ose Venezuela. Sipas Institutit Gamaleya, i cili zhvilloi vaksinën, ajo është licencuar në më shumë se 60 vende.

Në shkurt, revista shkencore The Lancet raportoi se vaksina ruse kundër Covid-19 ishte efektive me 91.6%, duke shpërndarë dyshimet për efektivitetin e saj.

Në një përpjekje për të shpejtuar fushatat e tyre të vaksinimit, rreth 10 shtete në Brazilin verior dhe verilindor kanë nënshkruar kontrata me Fondin Rus të Investimeve Direkte (RDIF), i cili financon zhvillimin e Sputnik V, për të marrë më shumë se 30 milion doza. Qeveria federale e vendit ka urdhëruar 10 milion doza. l.k/abcnews.al