Autobusi bie në humnerë, të paktën 25 të vdekur në Peru

schedule08:51 - 29 Janar, 2023

schedule 08:51 - 29 Janar, 2023

Të paktën 25 persona raportohet të kenë humbur jetën pasi autobusi me të cilin udhëtonin ra nga një shkëmb në rajonin Piura, në veri të Lima të Perusë. Disa pasagjerë u plagosën gjithashtu dhe u dërguan në spitalet e zonës. Gjatë aksidentit, disa pasagjerë u hodhën nga dritaret dhe të tjerë u bllokuan brenda autobusit.

Autobusi i kompanisë “Q’orianka Tours” ishte nisur nga Lima dhe po shkonte për në Tumbes në kufi me Ekuadorin. Në një zonë të pabanuar pranë qytetit të Organos, ai doli nga rruga dhe gati 260 kilometra të mbetura për të kaluar dhe për të arritur në destinacionin e tij. n.m/abcnews.al