Austria vendos Task Force të policisë për të kontrolluar kufirin

schedule12:16 - 19 Janar, 2018

schedule 12:16 - 19 Janar, 2018

Një task Force do të kontrollojë cdo udhëtar që do të hyjë në Austri për të mos lejuar në këtë mënyrë hyrjen e emigrantëve. Njësia special e policisë do të ketë të drejtë të ndërhyjë menjëherë dhe të identifikojë këdo që përpiqet të hyjë në territorin austriak

Ministri i brendshëm austriak Herbert Kikl deklaroi se është krijua një task force e policisë për të kontrolluar kufirin e vendit. Ministri që vjen nga rradhët e partisë së ekstremit të djathtë Fpoe, shtoi se njësia në fjalë do të jetë e ndërhyrjes së shpejtë, e aftë për të filluar menjëherë kontrollin e kufijve, dhe identifikimin e udhëtarëve. Ministri austriak theksoi se nuk do të ketë më asnjë leje kalimi

Duke sqaruar se kontrollet aktuale në kufi janë më se funksionale ai premtoi se nuk do të ketë një përsëritje të vitit 2015. Vit kur numri i emigrantëve që hynë në Austri ishte shumë i lartë./abcnews.al