Asnjë i mbijetuar nën rrënojat e qendrës tregtare që u godit nga raketat ruse

schedule17:16 - 28 Qershor, 2022

schedule 17:16 - 28 Qershor, 2022

Ministri i Brendshëm i Ukrainës Denys Monastyrsky ka thënë se nuk ka të mbijetuar nën rrënojat e një qendre tregtare në Kremenchuk, e goditur nga një raketë ruse më 27 qershor.

“Ne shpresonim që në orët e para pas sulmit të kishte ende njerëz të gjallë. Por për shkak të zjarrit që shpërtheu 10-15 minuta pas goditjes së raketës, mund të themi me siguri se nuk ka mbetur asnjë i mbijetuar”, tha Monastyrsky në një konferencë për shtyp.

Ai vuri në dukje se psikologët e Shërbimit të Urgjencës Shtetërore dhe Policisë Kombëtare po punojnë me të afërmit e personave që ndodheshin brenda qendrës tregtare.

Rusia më 27 qershor nisi një sulm me raketa në Kremenchuk, me një raketë që goditi një qendër tregtare. Kyrylo Tymoshenko, nënkryetari i Zyrës së Presidentit të Ukrainës, tha se më shumë se 20 njerëz ishin vrarë në sulm dhe se mjekët kishin ndihmuar 59 të plagosur. /abcnews.al