Arrestohet inxhinieri i pallatit ku shpërtheu transformatori

schedule16:05 - 26 Korrik, 2019

schedule 16:05 - 26 Korrik, 2019

Policia e Tiranës arrestoi një person pas shpërthimit të transformatorit elektrik një ditë më parë, ku humbi jetën një person dhe u plagosën dy të tjerë. Në pranga përfundoi inxhinieri i pallatit, Robert Dauti i akuzuar për veprën penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë”.

Gjergji Sula, vdiq në vend, ndërsa ekspertët pohuan se, transformatori shpërtheu si pasojë e një shkëndije elektrike. Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, sqaroi se, kompania private, ishte duke kryer punime në autostradë, ku dy punëtorë të kësaj firme kanë tentuar të shkëpusin rrymën elektrike ne linjën 110 kV të OST, çka ka shkaktuar masë.

Në gjendje të rëndë në QSUT pranë repartit të djegieve janë edhe dy të plagosurit e tjerë./ABC News Albania 24/7