Arrestime rekord në stadiumet e ligave angleze sezonin e kaluar

schedule16:46 - 22 Shtator, 2022

schedule 16:46 - 22 Shtator, 2022

Sezoni 2021–2022 ishte sezoni i parë i plotë në të cilin të gjitha ndeshjet e planifikuara u luajtën me kapacitet të plotë pas masave për të luftuar pandeminë Covid-19 .

Arrestimet e bëra sezonin e kaluar ishin rreth 59% më të larta se ato në sezonin 2018-2019, periudhë që i parapriu pandemisë Covid-19.

Raporti shton se deri më 28 korrik të këtij viti, kishte 1308 urdhra arresti, ndërsa sezonin e kaluar u lëshuan 516 urdhra, një shifër 94% e nivelit të sezonit 2018-2019.

Numri i lojërave me incidente të raportuara të sjelljes së keqe sezonin e kaluar u rrit me 60% (+602 ndeshje) krahasuar me 1007 ndeshje në 2018-19.

Llojet më të shpeshta të raportuara të sjelljes ofenduese ishin përdorimi i flakadantëve dhe tymueseve, si dhe incidentet e dhunës ose sjelljet antisociale.

Dhe sezonin e kaluar, pati një rritje të numrit të pushtimeve të stadiumeve në Premier League drejt fundit të sezonit, pasi tifozët festonin titujt, promovimin ose qëndrimin në ligë.

Premier League njoftoi dje (21/9) se tifozët e skuadrave që bëjnë sjellje të pahijshme në stadiume do të përjashtohen automatikisht nga klubet për të paktën një vit./ h.ll/abcnews.al