Arbër Çekaj ankimon në Apel vendimin e ekstradimit

schedule15:12 - 26 Gusht, 2019

schedule 15:12 - 26 Gusht, 2019

Pas hapjes së dritës jeshile nga Gjykata Penale e Shkallës së Parë në Dusseldorf të Gjermanisë për ekstradimin drejt vendit tonë, të Arbër Çekajt, pronari i “Arbi Garden” e ka ankimuar në Apel vendimin.

Biznesmeni, të cilit në kontenierin me banane iu kap sasia prej 613 kilogramë kokainë, ka kërkua azil politik në Gjermani, kërkesë kjo që nuk është shqyrtuar akoma nga Gjykata e Dusseldorfit.

Kjo do të thotë se nuk mund përcaktohet koha se kur mund ekstradohet biznesmeni. Gjithashtu burime kanë konfirmuar se biznesmeni ka bërë kërkesa të shumta përpara autoriteteve të drejtësisë gjermane, me qëllim pengimin e ekstradimit.

Çekaj ka më shumë se një vit e gjysmë që është i arrestuar në Gjermani dhe kërkesën për azil e ka bërë me argumentin se në Shqipëri i rrezikohet jeta. Ndërkohë që nisja e procesit gjyqësor është penguar pikërisht nga ky i fundit, pasi në vendin tonë nuk ka ardhur letërporosia e Çekajt nga Gjermania, pasi sipas ligjit biznesmeni duhet që të japë pëlqimin e tij për nisjen e procesit dhe të deklarojë nëse do të jetë ose jo i pranishëm në gjykatë, apo do të përfaqësohet vetëm nga avokati.

Në Shqipëri të arrestuar për këtë çështje janë Donaldo Lushaj menaxheri i “Arbi Garden” dhe Armando Pezaku shoferi i kontenierit me banane që e transportoi nga porti i Durrësit drejt magazinave në Maminas./ABC News Albania 24/7