Apple prezanton IPad Pro e ri që mund të zëvendësojë laptopin tuaj

schedule09:40 - 24 Prill, 2021

schedule 09:40 - 24 Prill, 2021

Apple ka zbuluar iPad Pro të ri që thuhet se është më i fuqishmi dhe i përparuari deri më tani. Pajisja është e para që përfshin çipin e brendshëm gjigand të teknologjisë M1, duke siguruar një performancë të ngjashme me të kompjuterit iMac.

IPad Pro i ri është i disponueshëm si 11 inç dhe 12,9 inç dhe fillon me 799 dollarë - porositë hapen më 30 prill dhe transporti fillon në gjysmën e dytë të majit.

Me procesorin e azhurnuar, Apple thotë se performanca grafike është mbi 1.500 herë më e shpejtë dhe jetëgjatësia e baterisë shkon deri në 10 orë. IPad Pro përmban një ekran të ri Liquid Retina XDR, aftësi 5G dhe një kamerë krejt të re para Ultra Wide.

Gjigandi i teknologjisë gjithashtu ka azhurnuar sistemin e kamerës me LiDAR Scanner që përqendrohet shpejt në imazhe dhe video për të kapur detaje të qarta 'nga pothuajse asnjë dritë fare'

Ka një çmim prej 799 dollarësh. Ndryshe nga iPad-ët e mëparshëm, ky model ka një sistem kamere TrueDepth që i lejon përdoruesit të zhbllokojnë pajisjen me njohjen e fytyrës. Gjigandi i teknologjisë ka azhurnuar dhe sistemin e kamerës me LiDAR Scanner që arrin të kapë imazhe dhe video të qarta dhe kur ndriçimi është i ulët.

IPad Pro gjithashtu mbështet Apple Pencil dhe Smart Keyboard Folio, si dhe Tastierën Magjike - të gjitha janë në dispozicion në të bardhë

/abcnews.al