Anëtarësimi në NATO, presidenti i Finlandës mbërrin në Turqi

schedule14:53 - 17 Mars, 2023

schedule 14:53 - 17 Mars, 2023

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinistö, ka mbërritur në Ankara për të takuar homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdoğan, duke rritur shpresat se bisedimet do të hapin rrugën për anëtarësimin e Finldandës në NATO.

Dyshja pritet të zhvillojnë bisedime përpara një konference të përbashkët për shtyp. Finlanda dhe Suedia aplikuan për anëtarësimin në NATO në maj të vitit të kaluar pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Aplikimet e tyre u pranuan në një samit të NATO-s qershorin e kaluar, por kërkohej ratifikimi nga 30 parlamentet e vendeve anëtare. Procesi i pranimit është penguar nga Turqia dhe Hungaria, të vetmet dy vende që nuk i kanë ratifikuar ende kërkesat e shteteve nordike.

Niinistö ka thënë se besonte se Erdogan do të merrte vendimin e tij në lidhje me aplikimin e Finlandës në NATO, gjatë takimit të tyre.

Para se të largohej nga Helsinki, ai tha se zyrtarët turq kishin kërkuar praninë e tij në Ankara për të shpallur vendimin e Turqisë.

/abcnews.al