Ancelotti ka një problem me treshen e mesfushës ‘CMK’

schedule08:37 - 22 Shkurt, 2022

schedule 08:37 - 22 Shkurt, 2022

Casemiro, Toni Kroos dhe Luka Modric kanë qenë shërbëtorë besnikë të Carlo Ancelottit që kur ai ishte në gjendje t’i bashkonte për herë të parë kundër Shakhtar Donetsk në Ligën e Kampionëve në tetor, por ndikimi i tyre ka filluar të zbehet kohët e fundit, gjë që është një shqetësim. përpara ndeshjes së kthimit të fazës së 16-të kundër Paris Saint-Germain.

Tridenti i mesfushës ndihmoi “Los Blancos” të dilte nga minikriza e tyre në fillim të fushatës, dy humbje dhe një barazim midis fundit të shtatorit dhe fillimit të tetorit.

Treshja filloi në 11 nga 13 ndeshjet që nga ajo sfidë kundër Shakhtarit më 19 tetor në Champions League dhe statistikat flasin vetë: të 11-ta ishin fitore.

Megjithatë, vetëm pas derbit të Madridit kundër Atleticos, magjia e treshesë së mesfushës filloi të bjerë. Modric humbi disa ndeshje për shkak të pozitivitetit ndaj COVID-19 dhe, që atëherë, ‘CMK’(Casemiro-Modric-Kroos) nuk ka qenë më aq i spikatur në formacionin fillestar, për shkak të pezullimeve dhe vendimeve teknike, deri në atë pikë sa Casemiro, Modric dhe Kroos kanë vetëm shtatë nga 14-të ndeshjet e fundit.

Statistikat nuk janë aq të favorshme kohët e fundit, me një bilanc prej tre fitoresh, tre humbjesh dhe një barazim me të tre së bashku që në fillim. Në fakt, ata nuk kanë fituar në tre ndeshjet e fundit kur startojnë së bashku: PSG, Athletic Club dhe Elche.

Ancelottit nuk i mungojnë opsionet nëse dëshiron të sjellë pak freski te mesfushori, me Fede Valverde dhe Eduardo Camavinga që presin në stol./h.ll/abcnews.al